R e k l a m a

Zarząd województwa łódzkiego z absolutorium. Za głosowało 18 radnych, 15 – przeciw

R e k l a m a

Sejmik Województwa Łódzkiego zatwierdził wykonanie budżetu województwa za 2022 rok i udzielił wotum zaufania zarządowi z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem na czele. Za absolutorium głosowało 18 radnych, 15 było przeciw.

Głosowanie poprzedziły obrady 52. sesji sejmiku, podczas której marszałek przedstawił m.in. Raport o stanie województwa łódzkiego za 2022 rok, a skarbnik województwa Michał Miazek złożył sprawozdanie z wykonania budżetu. Marszałek przypomniał, że podsumowywany rok był naznaczony wybuchem wojny w Ukrainie.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Odbyliśmy sprawdzian nie tyle z działań organizacyjnych, ale przede wszystkim sprawdzian z człowieczeństwa – w jaki sposób reagujemy na tego typu dramaty. Odpowiedzieliśmy sercem, odpowiedzieliśmy chęcią pomocy niezależnie od przeszłości, od historii, od wszystkich innych uwikłań – mówił Grzegorz Schreiber.

Marszałek przypomniał, że na początku ubiegłego roku ciągle zmagaliśmy się z pandemią COVID-19. – Na walkę z jej skutkami przekazaliśmy z budżetu województwa ponad 2 mln zł. Szczególnie na onkologię i psychiatrię dziecięcą, bo skutki covidu w psychice dzieci odbiły się tragicznie – podkreślał marszałek.

Jako jedno z najważniejszych działań urzędu w ubiegłym roku marszałek wymienił rozmowy dotyczące funduszy unijnych. – Wynegocjowaliśmy 2 mld 714 mln zł, środki niespotykane dotąd w historii województwa – zaznaczył Schreiber.

Budżet 2022 roku był rekordowy pod względem dochodów, które sięgnęły 1 mld 340 mln zł oraz wydatków – 1 mld 377 mln zł przy 37-milionowym deficycie. Wydatki na inwestycje wyniosły 408 mln zł, czyli ponad 31 proc. Procentowo najwięcej przeznaczono na transport i łączność – 37,5 proc.

– Budżet, który dziś oceniamy, to budżet wielkich liczb – podkreślił Włodzimierz Fisiak, przewodniczący komisji gospodarki sejmiku.

Przewodniczący klubu PiS Waldemar Wojciechowski zwracał szczególną uwagę na dochody budżetu. – Z samych podatków do budżetu województwa trafiło ponad 630 mln zł. Gros dochodów pochodziło z funduszy rządowych: Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Inwestycji Lokalnych, Polskiego Ładu, Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, Funduszu Kolejowego.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,647fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx