R e k l a m a

Zmniejsza się dostęp do informacji o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży? Fundacja alarmuje

R e k l a m a

W 2022 roku – według danych policji – próby samobójcze podjęło 2031 dzieci w Polsce, aż 150 z nich zakończyło się śmiercią. Zajmujemy 2. miejsce w UE pod względem prób samobójczych wśród najmłodszych. Tymczasem Ministerstwo Edukacji i Nauki usunęło ze swojej strony informacje o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, podjęło też kroki, by link do strony telefonu nie był zamieszczany w podręcznikach szkolnych – ubolewa Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania.

– Telefon prowadzony od prawie 15 lat przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę jest bezpiecznym i zaufanym miejscem dla dzieci i młodzieży, w którym znajdują profesjonalną pomoc 24/7. Utrudnianie dostępu do informacji o telefonie jest działaniem na szkodę dzieci, dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę domaga się szerokiej akcji informacyjnej wśród dzieci i młodzieży i uruchamia w tej sprawie apel – czytamy w komunikacie Fundacji.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Według statystyk Fundacji, w minionym roku konsultanci telefonu zaufania 116 111 aż 885 razy interweniowali w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. To średnio ponad 2 interwencje dziennie. Tylko w pierwszej połowie 2023 roku takich interwencji przeprowadzili 497.

– Utrudnianie młodym ludziom dostępu do informacji o telefonie zaufania 116 111, który codziennie pomaga dzieciom w kryzysie, i który ratuje ich życia, jest dla nas niezrozumiałe i  jest działaniem na szkodę dzieci – mówi Renata Szredzińska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Od lat telefon 116 111 wypełnia istotną lukę w systemie pomocy dzieciom w Polsce. W sytuacji, gdzie profesjonalna opieka jest ograniczona, a potrzeby młodych ludzi są coraz większe, MEiN powinno wspierać działania informacyjne dotyczące istniejących form pomocy, w tym telefonu zaufania 116 111,  a nie ograniczać dzieciom dostęp do informacji o miejscach, gdzie mogą liczyć na profesjonalne wsparcie – dodaje Szredzińska.

Numer 116 111 to ogólnopolski, bezpłatny, anonimowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Dla wielu młodych osób jest on często jedyną dostępną szansą na pomoc. Telefon 116 111 został powołany decyzją MSWiA i UKE w 2008 r. i powierzony Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jego uruchomienie jest wypełnieniem obowiązku wynikającego z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

– 116 111 to miejsce, gdzie dzieci mogą szukać pomocy w anonimowy sposób, gdzie mogą znaleźć odpowiedzi na swoje pytania i rozmawiać z wykwalifikowanymi specjalistami. To także bezpieczne schronienie dla tych, którzy czują, że nie mają nikogo, z kim mogliby podzielić się swoimi emocjami i trudnościami. Pozbawienie dzieci informacji o numerze 116 111 to ryzyko, że ze swoimi problemami zostaną zupełnie same. Dlatego domagamy się przywrócenia w podręcznikach szkolnych informacji o telefonie zaufania 116 111. Zbieramy podpisy i liczymy na solidarność i wsparcie – mówi Monika Kamińska.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od blisko 15 lat prowadzi 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Linię tę w 2008 roku powołało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Decyzją MSWiA i Urzędu ds. Komunikacji Elektronicznej prowadzenie telefonu powierzono Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Gdy telefon był dofinansowany ze środków MSWiA (do 2021 roku, z przerwą w latach 2017-2019), ministerstwo kontrolowało jego działanie, sprawdzało zasady funkcjonowania, kwalifikacje personelu. Nigdy nie zgłosiło żadnych zastrzeżeń.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
7 miesięcy temu

Jako osoba borykająca się z problemem depresji w najbliższej rodzinie mogę powiedzieć, że odpowiednia terapia i farmakologia (depresja to jest choroba głowy, nie duszy, tu też biochemia wchodzi w grę) potrafią zdziałać cuda. Gdy jechałem za karetką, która wiozła młodą osobę, po próbie samobójczej do szpitala, to przeklinałem wszystkich i wszystko. To dotyka również najbliższych. Młodzi ludzie potrzebują pomocy, jeżeli ktoś kontakt z tą pomocą utrudnia, to jest potworem. Jak ktoś chce, to może zapytać.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx