R e k l a m a

Jak przygotować się do matury z biologii?

R e k l a m a

Satysfakcjonujący wynik na egzaminie maturalnym z biologii jest dla wielu osób szansą na kontynuowanie przyszłej kariery w szeroko rozumianej medycynie. Biologia stanowi bowiem podstawę rekrutacji na większość uczelni medycznych w kraju, dlatego jedynie wysoki wynik z tego przedmiotu pozwala aplikować na kierunek lekarski, pielęgniarstwo, fizjoterapię oraz ratownictwo medyczne. Od czego rozpocząć przygotowania do egzaminu maturalnego z biologii?

Jak uniknąć rozczarowania?

Medycyna kusi wiele młodych osób wysokimi zarobkami i obiecującymi perspektywami pracy w zawodzie. Warto jednak pamiętać, że przystąpienie do zakończonej sukcesem rekrutacji na najbardziej oblegane kierunki, wymaga odpowiednich wyników z wybranych przedmiotów. Najczęściej dotyczy to biologii i chemii, czyli podstawowych ścisłych obszarów medycznych. 

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Progi kwalifikacyjne na wybranych uczelniach różnią się od siebie, ale w przypadku kierunku lekarskiego niezbędne jest uzyskanie przynajmniej 80 procent z obu egzaminów maturalnych. Z kolei na dietetykę, pielęgniarstwo, fizjoterapię lub ratownictwo medyczne progi te są z reguły niższe, jednak planując przyszłość w określonym zawodzie, należy zapoznać się z tymi podstawowymi wytycznymi. Daje to bowiem informację przyszłemu kandydatowi na temat obszerności materiału, który jest niezbędny do przyswojenia, a także o rozpoczęciu w porę nauki do matury.

Jak się uczyć?

Znając realia procesu rekrutacji, można przejść do samych przygotowań. Pierwszym krokiem powinno być przyswojenie materiału z podręczników, które obowiązują w szkole średniej. „Biologia na czasie 1” – zarówno zakres podstawowy, jak i rozszerzony – stanowi wprowadzenie do nauki i to od korzystania z tego podręcznika najlepiej rozpocząć przygodę z tym przedmiotem. W dalszym etapie warto stopniowo przyswajać treści zawarte w kolejnych wydaniach, czyli „Biologii na czasie 2” oraz „Biologii na czasie 3”. Oba podręczniki dostępne są w dwóch wersjach, które różnią się poziomem zaawansowania, jednak w przypadku przyszłych medyków znacznie lepiej sprawdzą się wydania w wersjach „rozszerzonych”.

Treść podręczników to jedno, natomiast niezbędna jest również nauka odpowiedniego sposobu rozwiązywania zadań egzaminacyjnych. Uzupełnianie arkuszy maturalnych z biologii z poszczególnych lat pozwala uzyskać dobre rezultaty, jednak znacznie lepszym sposobem na naukę jest wykorzystanie jednego ze zbiorów zadań. Od wielu lat największą popularnością i docenieniem wśród maturzystów cieszą się zbiory pytań z kluczem odpowiedzi autorstwa Dariusza i Jana Sylwestra Witowskich „Biologia”. Dokładne rozwiązanie całego zestawu pozwala bowiem mieć nadzieję na satysfakcjonujący rezultat na maturze. Reszta pozostaje już w rękach samego maturzysty, któremu w późniejszym etapie pozostaje jedynie wiara w siebie i zachowanie spokoju podczas trwania egzaminu!

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
6 miesięcy temu

Sam kilka czaszek w dłoniach trzymałem. To był dobry początek imprezy zawsze.

Henryk Markoni
6 miesięcy temu

Ja tak powiem, jak się studenci medycyny za moich czasów przygotowywali. Nie było modeli mózgu z plastiku. A egzamin z czaszki do najłatwiejszych nie należał. Studenci płacili grabażom i kupowali ludzkie czaszki, z grobów i tak się uczyli.

Henryk Markoni
6 miesięcy temu

Polski maturzysta. Mokebe z Somalii. U mnie w nadbazie był koleś bez ręki. I to wzbudzało zainteresowanie, A w Wieluniu maturę zdają importowani z czarnego kontynentu Polacy.

Henryk Markoni
7 miesięcy temu

Każdy, kto chce być lekarzem, się uczy z biologii i chemii. Ludzie zaniedbują fizykę. Na tym bym się skupił. Jak ja egzaminy wstępne na uczelnie zdawałem, to wszyscy zmaksowali matmę i fizę i języczkiem u wagi był egzamin z angola. Skupcie się na tym, na czym się nikt inny nie skupia. Fiza i matma.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
4
0
Podziel się swoją opiniąx