R e k l a m a

Marszałek Grzegorz Schreiber odwiedził Krzeczów. Dominowały tematy drogowe

R e k l a m a

Tematy drogowe zdominowały spotkanie marszałka Grzegorza Schreibera z mieszkańcami powiatu wieluńskiego w czwartek, 14 września 2023. W sierpniu skończył się tu remont 23 kilometrów drogi wojewódzkiej między Rychłocicami a Wieluniem, trwa też przebudowa kolejnej – między Wieluniem a Krzeczowem.

Właśnie Krzeczów był kolejnym przystankiem marszałka Grzegorza Schreibera w cyklu spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Marszałek przypomniał tam, że powiat wieluński czeka na realizację zgłoszonych przez województwo łódzkie projektów w ramach rządowego programu Kolej Plus. Tutaj ma powstać łącznik linii kolejowej biegnącej przez Wieluń (nr 181), z linią Śląsk – Pomorze biegnącą przez Łódź (131). Projekt przewiduje budowę 28 km torów i pięciu przystanków, w tym czterech w powiecie wieluńskim: w Drobnicach, Wierzchlesie, Rudzie i Wieluniu. Po oddaniu tej inwestycji droga do Łodzi pociągiem powinna trwać mniej niż 1 godz. 40 min.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Jest to największa inwestycja, jaką planujemy realizować z PKP i dla nas jedna z najważniejszych. Połączenie z Polską centralną, mając w perspektywie budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, to włączenie was do połączeń komunikacyjnych na cały świat – podkreślał Grzegorz Schreiber. – Tymczasem uruchamiamy połączenia autobusowe, które włączają wasze miejscowości do sieci komunikacyjnej województwa, w tym do sieci kolejowej – dodał marszałek.

Sołtysi odebrali symboliczne czeki

Spotkanie w Krzeczowie dotyczyło jednak głównie programów realizowanych przez Urząd Marszałkowski, w szczególności grantów dla sołectw. To dlatego wcześniej Schreiber odwiedził Szynkielów, gdzie zrealizowany został w ubiegłym roku grant na 100 tysięcy złotych. Przy miejscowej szkole podstawowej odnowiony został budynek gospodarczy, powstał uroczy ogród wypoczynkowy z ławkami, leżakami, obok jest siłownia pod chmurką. Takie granty na ten rok w powiecie wieluńskim rozdane zostały trzy. W sumie do sołectw z terenu powiatu trafiło ponad 791 tys. zł. Sołtysi odebrali tego dnia symboliczne czeki.

Dialog marszałka z mieszkańcami powiatu zdominował temat dróg. To efekt m.in. działań realizowanych na drogach wojewódzkich, w tym przebudowy drogi nr 486 między Wieluniem a Krzeczowem. Przebudowanych tam zostanie 15 skrzyżowań, będzie nowe rondo w Wierzchlesie, powstanie 18 zatok autobusowych i chodnik. Postęp prac marszałek obejrzał w towarzystwie dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich, Mirosława Kuklińskiego.

W sierpniu zakończył się natomiast remont drogi 481 między Rychłocicami a Wieluniem. To ponad 23 kilometry dofinansowane z Polskiego Ładu. I tę inwestycję odwiedził w czwartek marszałek. Podobnie jak kilka innych, realizowanych w powiecie wieluńskim dofinansowanych z programów Urzędu Marszałkowskiego. Efekty realizacji projektów marszałek oglądał m.in. w Osjakowie, gdzie sukcesywnie modernizowany jest stadion gminny, rozbudowana została infrastruktura turystyczna dla kajakarzy, w centrum powstają nowe parki. Odnowione zostało także wnętrze Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łaskawej. W Wierzchlesie Grzegorz Schreiber obejrzał prace toczące się w kościele pw. św. Mikołaja.

Nie zabrakło pytań od mieszkańców

W trakcie spotkania w Krzeczowie marszałek odpowiedział na wiele pytań, często bardzo szczegółowych. Dotyczyły one m.in. możliwości dofinansowania unijnego, czy walki z suszą. Przy tej okazji Mateusz Barwaśny przedstawił działalność stowarzyszenia samorządowego PomagaMy, którego jest prezesem, a które zajmuje się pomocą przy okazji klęsk żywiołowych. Zachęcał samorządowców do przystępowania do stowarzyszenia, które skutecznie i przede wszystkim szybko pomaga w razie pożarów, powodzi itp.

W spotkaniu w Krzeczowie uczestniczyli także posłowie Piotr Polak i Paweł Rychlik, radny Sejmiku Województwa Edward Kiedos, a rolę gospodarza miejsca pełnił wójt gminy Wierzchlas, Leszek Gierczyk.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx