R e k l a m a

Nowy mural w Wieluniu. Chorągiew Wieluńska w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku [FILM]

R e k l a m a

Nowy, historyczny mural pojawił się na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście w Wieluniu. Malowidło odsłonięto z udziałem uczniów II LO w Wieluniu oraz władz miasta.

Autorem muralu zatytułowanego „Chorągiew Wieluńska w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku” jest Rafał Roskowiński. Za inicjatywą powstania malowidła stoi fundacja Urban Forms, które dostało na ten cel dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej. Mural powstał na kamienicy będącej własnością miasta, której zarządcą jest Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Ten mural nawiązuje do dalszej historii, to pozwala na taką wycieczkę historyczną i rozszerzanie wiedzy dotyczącej tego miasta, które ma wspaniałą, bardzo ciekawą historię – mówiła podczas odsłonięcia muralu Teresa Latuszewska-Syrda, prezes fundacji Urban Forms.

Wspomniana dalsza historia to oczywiście udział Chorągwi Wieluńskiej w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Jak przypomniał burmistrz Paweł Okrasa, w brał udział m.in. Jan Długosz, czyli ojciec „naszego” kronikarza.

– Jan Długosz za zasługi w tej bitwie otrzymał od króla Jagiełły Nową Brzeźnicę, gdzie urodził się już „nasz” kronikarz. W tej bitwie pod Grunwaldem też brał udział Jan Mężyk z Dąbrowy. Legenda głosi, że był on takim, jak powiedzielibyśmy współcześnie, szefem straży przybocznej króla Jagiełły i on był tym, który tłumaczył te rozmowy polsko-krzyżackie – przypomniał burmistrz Paweł Okrasa.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,671fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx