R e k l a m a

Kiedy kolejne wybory? Czeka nas wyborczy maraton. Do urn pójdziemy już wiosną

R e k l a m a

Wybory parlamentarne 15 października 2023 roku zapoczątkowały mały wyborczy maraton. Niebawem czekają nas kolejne głosowania: wybierzemy władze samorządowe, posłów do Parlamentu Europejskiego, a w dalszej kolejności – nową głowę państwa.

Za nami wybory parlamentarne, o których wynikach w Wieluniu i regionie informowaliśmy w naszych artykułach:

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Z przestrzeni publicznej powoli znikają plakaty i billboardy z reklamami kandydatów w tegorocznych wyborach do sejmu i senatu, ale już niebawem kampania wyborcza zacznie się od nowa. W 2024 roku Polaków czekają dwa ważne głosowania – wybory samorządowe oraz wybory do Parlamentu Europejskiego.

Wybory samorządowe

W wyborach samorządowych wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także członków rad miast, gmin i powiatów oraz radnych do sejmików wojewódzkich. Poprzednio władze samorządowe wybieraliśmy 21 października 2018 roku na 5-letnią kadencję, więc kolejne wybory powinny wypadać tej jesieni. W związku z tym, że jesienią 2023 roku mieliśmy już wybory parlamentarne, kadencja samorządów została ustawą przedłużona do 30 kwietnia 2024 roku.

Zgodnie z art. 371 kodeksu wyborczego, termin wyborów samorządowych jest określany przez premiera. Szef rządu ma wyznaczyć je w dzień wolny od pracy, przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad. To oznacza, że najbliższe wybory samorządowe muszą zostać zorganizowane pomiędzy 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku. 31 marca wypada Wielkanoc, zatem do dyspozycji pozostają terminy 7, 14 lub 21 kwietnia 2024 roku.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Również co pięć lat mają miejsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowanych wybieraliśmy ostatnio w 2019 roku, zatem ich kadencja upływa w 2024 roku. W Parlamencie Europejskim zasiada maksymalnie 751 posłów, spośród których Polska ma obecnie 52 przedstawicieli. Mandaty do europarlamentu zdobędą przedstawiciele ugrupowań, które przekroczą w skali kraju 5-procentowy próg wyborczy.

Datę wyborów ustalają w tym przypadku konkretne państwa, ale Rada Unii Europejskiej zdecydowała, że głosowanie ma odbyć się pomiędzy 6 a 9 czerwca 2024 roku. Prawdopodobnie do urn pójdziemy więc w dzień ustawowo wolny od pracy, czyli w niedzielę, 9 czerwca 2024 roku. Termin wyborów do europarlamentu w Polsce zarządzi prezydent.

Wybory prezydenckie

Jeśli już jesteśmy przy prezydencie – niebawem zdecydujemy również i o obsadzie tego stanowiska. Głowę państwa wybieramy w Polsce na 5-letnią kadencję, a ta ostatnia rozpoczęła się w sierpniu 2020 roku. Wybory nowego prezydenta muszą zostać zorganizowane nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 75 dni przed upływem kadencji obecnej głowy państwa. Wyborów prezydenckich możemy się więc spodziewać pod koniec pierwszej połowy 2025 roku.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,643fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx