R e k l a m a

Pośpimy o godzinę dłużej. W nocy z soboty na niedzielę zmiana czasu na zimowy

R e k l a m a

W nocy z 28 na 29 października 2023 zmienimy wskazówki zegarów z godziny 3:00 na 2:00 i tym samym przejdziemy na czas zimowy. To dobra informacja dla osób, które chcą w niedzielę dłużej poleżeć w łóżku.

W ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę, przesuniemy zegary z godziny 3:00 na godzinę 2:00. To oznacza, że cofniemy czas o 60 minut, co dla wielu osób może oznaczać dodatkową godzinę na sen. Na skutek zmiany czasu dzień będzie zaczynał się wcześniej, ale też wcześniej będzie zapadał zmrok.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Czas zimowy będzie obowiązywał przez pięć kolejnych miesięcy, a w ostatnią niedzielę marca przyszłego roku powrócimy do czasu letniego. Procedura zmiany czasu ma na celu lepsze dostosowanie się do naturalnych rytmów światła dziennego, a także oszczędność energii, podczas gdy dni stają się krótsze i chłodniejsze.

Historia przesuwania czasu ma swoje korzenie w drugiej połowie XX wieku. Głównym celem wprowadzenia tego zwyczaju było oszczędzanie energii elektrycznej, co było szczególnie ważne w okresach wojny oraz kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Amerykański polityk Benjamin Franklin zauważył, że ludzie kładą się spać i wstają o określonych porach, niezależnie od naturalnego rytmu słońca. To prowadziło do zwiększonych kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej. Dlatego to właśnie Franklin zaproponował, aby ludzie zaczęli wcześniej chodzić spać, a następnie wcześniej wstawali.

Współcześnie pojawia się coraz więcej argumentów przeciwko przesuwaniu wskazówek zegara, na czele z negatywnym wpływem zmiany czasu na ludzkie zdrowie i wydajność. W internetowej ankiecie na ten temat zorganizowanej przez Komisję Europejską wzięło udział 4,6 mln respondentów. 84 proc. z nich opowiedziało się za rezygnacją z sezonowej zmiany czasu.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx