R e k l a m a

Emerytura z urzędu czy na wniosek? Co się bardziej opłaca – wyjaśnia ekspertka z ZUS

R e k l a m a

Osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy z chwilą osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, z urzędu stają się emerytami. Oznacza to, że renciści nie muszą składać wniosku o emeryturę, bo ZUS sam przyzna im to świadczenie. Co ważne, wysokość emerytury przyznawanej przez ZUS z urzędu nie może być niższa od wypłacanej wcześniej renty.

– Czy to jest korzystne dla zainteresowanej osoby? Zdecydowanie tak. Taki zapis w przepisach stanowi gwarancję dla emeryta, że nawet gdyby okazało się, że emerytura wyliczona na podstawie zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek byłaby niższa od pobieranej renty, wysokość świadczenia nie ulegnie zmianie, tzn. emerytura będzie wypłacana w wysokości renty – wyjaśnia Monika Kiełczyńska z ZUS.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Przyznając prawo do emerytury z urzędu, ZUS obliczy wysokość emerytury i porówna ją z wysokością renty. Jeśli emerytura okaże się wyższa, przyjmie do wypłaty wysokość emerytury. Jeśli pobierana renta oraz obliczona emerytura będą niższe od minimalnej emerytury, ale będzie istniała możliwość podniesienia jej do tej minimalnej wysokości z uwagi na posiadany staż ubezpieczeniowy (20 lat kobiety i 25 lat mężczyźni), to także z urzędu ZUS podwyższy emeryturę do tej kwoty i to ją będzie wypłacał.

Czy warto zatem składać samemu wniosek o emeryturę, kiedy do dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego pobieramy rentę z tytułu niezdolności do pracy? Wydaje się to wątpliwe, szczególnie z uwagi na to, że po złożeniu wniosku, ZUS nie przyznaje już świadczenia na tych samych prawach co przy emeryturze z urzędu. Oznacza to, że ZUS przyznając świadczenie na podstawie wniosku o emeryturę złożonego przez rencistę, nie może już stosować gwarancji wypłaty świadczenia. Jeśli więc wysokość emerytury obliczonej na podstawie tego, co uzbieraliśmy na koncie emerytalnym, będzie niższa od dotychczasowej renty, ZUS wypłaci emeryturę na wniosek, w niższej wysokości niż dotychczasowa renta.

– Czy taki stan rzeczy można jeszcze odwrócić? Można. Nawet jeśli decyzja zostanie wydana, przesłana, a pieniądze wypłacone. Sam ZUS zwróci na to uwagę w przesłanym piśmie. Trzeba się jednak spieszyć i jak najszybciej złożyć wniosek o wycofanie wniosku o emeryturę – wskazuje Monika Kiełczyńska. – Warunek jest jeden. Taki wniosek należy złożyć w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji. Po rozpatrzeniu wniosku ZUS przywróci poprzednie świadczenie w postaci renty i jej wcześniejszej wysokości.

Rzadko się zdarza, żeby ktoś składał wniosek o emeryturę gdy ma rentę, ale takie sytuacje mają miejsce np. w przypadku osób, które przebywają na rencie, przyznanej w czasie obowiązywania podwyższonego wieku emerytalnego. Te osoby, z renty na emeryturę z urzędu mogą przejść dopiero po uzyskaniu tego podwyższonego wieku emerytalnego. Mają one jednak również możliwość przejścia na emeryturę od wieku 60 (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), ale tylko na swój wniosek. Jeżeli tacy renciści dodatkowo dorabiają do swojej renty, to przejście na emeryturę na wniosek od obecnie obowiązującego powszechnego wieku emerytalnego, może być dla nich dodatkowo kuszące, z uwagi na brak limitów dorabiania, które obowiązują przy rencie. Warto jednak przed złożeniem takiego wniosku o emeryturę sprawdzić u doradcy emerytalnego, jaka będzie wysokość emerytury, czy nie będzie niższa od dotychczasowej renty i dopiero podjąć decyzję.

– Warto też zauważyć, że emerytura z urzędu nie jest przyznawana osobom, które są na rencie z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową – dodaje na koniec Monika Kiełczyńska.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,644fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx