R e k l a m a

ZUS zakończył wysyłkę listów podsumowujących wypłatę „czternastek”

R e k l a m a

ZUS zakończył wysyłkę listów podsumowujących wypłatę „czternastek”. Korespondencja trafiła do ponad 7,6 mln emerytów i rencistów w całym kraju, a w Łódzkiem otrzymało ją 564 tys. osób.

„Czternastka” była przyznawana „z urzędu”, bez konieczności składania wniosku. We wrześniu do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł, z czego w województwie łódzkim 1,3 mld zł. Wysyłka listów była realizowana w związku z wypełnieniem prawnego obowiązku ZUS, którym jest podsumowanie przekazanej beneficjentom wypłaty czternastej emerytury i renty.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Dodatkowe świadczenie otrzymały osoby, które na ostatni dzień sierpnia miały prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS-u. Pełną kwotę wsparcia, czyli 2650 zł brutto, otrzymały osoby, których wysokość emerytury czy renty nie przekroczyła 2900 zł brutto – przypomina Monika Kiełczyńska z ZUS.

W przypadku osób, które miały przyznane świadczenie powyżej tej kwoty, „czternastka” została zmniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, przy czym, aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musiało ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że „czternastki” nie otrzymały osoby, których emerytura czy renta była wyższa niż 5500 zł brutto.

„Czternastki” nie otrzymały również te osoby, których główne świadczenie było zawieszone na 31 sierpnia na przykład z powodu przekroczenia limitów dorabiania. Przyznanie dodatkowego wsparcia nastąpi dopiero po wznowieniu wypłaty zawieszonego świadczenia.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,760fanówPolub nas
811obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx