R e k l a m a

Więcej kobiet skorzysta z bezpłatnej mammografii. Jak chętnie się badamy w woj. łódzkim?

R e k l a m a

Do tej pory z programu profilaktyki raka piersi mogły korzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Od listopada 2023 z bezpłatnej mammografii bez skierowania mogą skorzystać i młodsze i starsze panie: od 45. do 74. roku życia. Od stycznia 2024 r. z programu skorzystają także pacjentki 5 lat po zakończeniu leczenia raka piersi, które do tej pory potrzebowały skierowania na badanie mammograficzne.

Ze statystyk wynika, że na raka piersi choruje coraz więcej kobiet poniżej 50. roku życia – w 2021 r. było ich 6.060, a w 2022 r. 7.307. Ryzyko zachorowania na raka piersi dla przeciętnej kobiety wynosi ok. 10-15 proc. w trakcie całego życia. Dla porównania ryzyko raka jajnika – 1 proc.  Rak piersi jest wśród nowotworów powodem 23 proc. wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów. Według Krajowego Rejestru Nowotworów z roku na rok zwiększa się liczba nowych pacjentek. W 2018 r. na raka piersi zachorowało 19 tysięcy Polek, natomiast obecnie ta liczba przekracza 24 tysiące. 

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W Łódzkiem w pierwszej połowie 2023 roku z powodu raka piersi zoperowano już 890 kobiet, w zeszłym roku 1555 kobiet. Dzięki rozszerzeniu programu profilaktyki w naszym regionie z bezpłatnych badań skorzysta dodatkowo 91 tys. kobiet w wieku 45-49 lat i 86,5 tys. kobiet w wieku 70-74 lata.

– Kto bada się najchętniej? Mieszkanki Aleksandrowa Łódzkiego – tu z mammografii korzysta co druga kobieta, objęcie populacji wynosi 56 proc. Nieco niższą frekwencję, choć nadal 50 proc., odnotowujemy w powiatach zgierskim, opoczyńskim, łódzkim wschodnim i pabianickim – informuje łódzki oddział NFZ. – W powiecie wieluńskim najsumienniej badają się mieszkanki Wielunia i Konopnicy – 47 proc.

Gdzie się badać?

W Łódzkiem są 24 pracownie stacjonarne i 40 mammobusów, które każdego dnia odwiedzają nawet najmniejsze miejscowości. Mammografy są regularnie sprawdzane – muszą spełniać kryteria dotyczące np. odpowiedniej jakości wykonywanych zdjęć.

Bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktycznego można wykonać raz na dwa lata lub co roku, jeśli lekarz podejmie taką decyzję. Wskazaniem do częstszego badania są na przykład mutacje genów BRCA1 lub BRCA. Mammografia to krótkie i bezbolesne badanie, które każdej kobiecie może uratować życie, bo za pomocą promieni rentgenowskich można wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.

– Pamiętaj! Samobadanie piersi nie zastępuje mammografii! – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. – Rak wcześnie wykryty to szansa na całkowite wyleczenie, na długie życie w zdrowiu. To także mniej obciążające i krótsze leczenie.

– Zachęcam panie do skorzystanie z bezpłatnej mammografii. To bezpieczne i bardzo dobrze dostępne w naszym regionie badanie. Pozwala na szybkie wykrycie choroby i skuteczne nowoczesne leczenie. Namawiam samorządy do włączenia się w promocję tego badania, szczególnie tam, gdzie jest tak wiele kobiet, które do profilaktyki trzeba jeszcze zachęcić i przekonać – mówi Artur Olsiński, dyrektor łódzkiego oddziału NFZ.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
6 miesięcy temu

Zawsze jak w telewizorni pokazują te badania profilaktyczne to stare baby kładą wymiona na maszynie. Ujęcie z tyłu, gołe plecy, ale i tak wszystkie sąsiadki wiedzo, że to Stasia z Koszykowej, co w mięsnym pracowała. A raka jąder, lub prostaty w telewizorni nie pokazują i nie reklamują, chociaż też są darmowe. Ale jaki facet da sobie jajka pomacać, albo palec do odbytu włożyć. Toż to się tęczą kończy. Może dlatego przeciętnie żyjemy kilkanaście lat krócej.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,644fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx