R e k l a m a

Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego. Młodzież odkrywała historię

R e k l a m a

Bohdan Pilarski był człowiekiem inspirującym, wartym zapamiętania, godnym naśladowania i (nie)zwykłym bohaterem – takie wnioski płyną z projektu, który przez ostatnie tygodnie realizowało wieluńskie muzeum wspólnie z młodzieżą z II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu.

W ramach inicjatywy młodzież brała udział w warsztatach fotograficznych i dziennikarskich, a także w wyjeździe śladami Bohdana Pilarskiego i spotkaniach z jego przyjaciółmi oraz współpracownikami.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Bohdan Pilarski (ur. 24 września 1931 w Brzozowcu na Wileńszczyźnie, zm. 3 czerwca 2018 w Wieruszowie) był politykiem, muzykologiem, rolnikiem, a także posłem na Sejm RP. Podczas II wojny światowej był kurierem Armii Krajowej, później realizował się jako dziennikarz, propagator muzyki klasycznej, kierownik programowy Filharmonii Narodowej i parlamentarzysta. Po wojnie rodzina Pilarskich osiadła w majątku Krupka koło Wieruszowa.

Spotkanie zorganizowane w wieluńskim muzeum we wtorek, 7 listopada 2023 roku, było okazją do podsumowania działań w ramach projektu i spojrzenia na osobę bohatera oczami młodego pokolenia. W spotkaniu wzięła udział m.in. Anna Pilarska-Machowicz, siostrzenica Bohdana Pilarskiego. Wyjątkowy gość podzielił się z muzealnikami oraz uczniami opowieściami o stryju i jego życiu w Krupce.

– Dziękujemy młodzieży i dyrekcji II LO im. J. Korczaka za zaangażowanie. Zapraszamy do muzeum, gdzie do 30 listopada można zwiedzać wystawę poświęconą Bohdanowi Pilarskiemu „W służbie muzyce i Ojczyźnie” – informuje Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Projekt edukacyjny „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego” jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra. Patronem medialnym inicjatywy był portal INFO Wieluń.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
6 miesięcy temu

Hmm, po wojnie rodzina osiadła w majątku. Moja babcia przed wojną też miała majątek. Po wojnie była kucharką. Ale chyba żołnierzy AK po wojnie wynagradzano. Dziewczynki ze zdjęcia wyglądają, jakby zaraz miały zasnąć, a nawiedzona pani im gada o czymś pięknym i ważnym. Ja w podbazie byłem na spotkaniach z literatami, funkcjonariuszami MO i innymi ciekawymi ludźmi. Czasy się zmieniają, a jakby nic się nie zmieniło. Z Pilarskiego wieluńska gawiedź próbuje drugiego Szpilmana zrobić. Powodzenia czerwony autobusie z korbką.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,647fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx