R e k l a m a

Mężczyzno, badaj się! Trwa akcja Movember. Panowie wciąż często zaniedbują zdrowie

R e k l a m a

Mężczyźni częściej niż kobiety zaniedbują swoje zdrowie. Zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy wystąpią dolegliwości bólowe. Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych. Tymczasem choroby układu moczowo-płciowego dotykają co trzeciego mężczyznę – przypomina NFZ.

Najczęstszym nowotworem męskim jest rak prostaty. Stanowi 15,5 proc. wszystkich zachorowań, a ten odsetek wciąż rośnie. Na raka jąder chorują głównie młodzi mężczyźni. 70 proc. zachorowań na ten typ nowotworu występuje u osób między 20. a 39. rokiem życia.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Województwo łódzkie

W Łódzkiem w 2022 r. wykonano 393 zabiegi z powodu nowotworu złośliwego gruczołu krokowego, a łącznie 505 (część poza pakietem onkologicznym). Najwięcej w szpitalach w Bełchatowie, Koperniku i WAM w Łodzi. W 2021 r. takich zabiegów było 239.

– Przypomnę, że od 1 kwietnia 2022 r. leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego (da Vinci) zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W Łódzkiem takie operacje, z użyciem robota, mogą być wykonywane w Salve i Koperniku w Łodzi oraz w Szpitalu w Bełchatowie – mówi Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ. Jak dodaje, zastosowanie robotów zmniejsza inwazyjność zabiegów operacyjnych poprzez wykonywanie mniejszych nacięć i mniejszy ubytek krwi, oraz skraca czas rekonwalescencji.

Przyłącz się do akcji Movember

Listopad każdego roku jest czasem kampanii pod hasłem Movember. Na całym świecie poruszana się wówczas tematykę regularnych badań profilaktycznych wśród mężczyzn.

W każdym wieku należy pamiętać o regularnym samobadaniu jąder. Znaczna część zachorowań dotyczy mężczyzn w wieku 14 – 35 lat. W 95 proc. przypadków nowotwór może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem jest jego wczesne wykrycie.

Po 40. roku życia warto regularnie badać prostatę (PSA oraz konsultacja urologiczna). Skierowanie do urologa można otrzymać od lekarza POZ, badanie można zrobić także w ramach programu Profilaktyka 40+. Po 60. roku życia natomiast powinno się raz w roku wykonywać USG jamy brzusznej w celu oceny m.in. nerek i pęcherza moczowego.

– Wykrycie choroby w początkowej fazie rozwoju zwiększa szanse na wyleczenie. Może upłynąć kilka lat od momentu pojawienia się pierwszych komórek rakowych do wystąpienia objawów choroby – podkreśla Anna Leder.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,665fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx