Muzeum Ziemi Wieluńskiej prowadzi wykopaliskowe badania sondażowe przy kościele pobernardyńskim, później ewangelickim, znajdującym się przy ul. Ewangelickiej w Wieluniu. Są już pierwsze ustalenia.
Badania trwają od 6 listopada 2023 r. Muzealnicy chcą rozpoznać poziomy posadowienia posadzek i fundamentów kompleksu klasztornego oraz pomóc w ocenie technicznej budowli. Stan zachowania murów, fundamentów i więźby określą prof. dr hab. inż. Jan Kubica i dr inż. Janusz Brol z Katedry Inżynierii Budowlanej na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Już teraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej podzieliło się pierwszymi ustaleniami. Od początku XVII wieku teren w tej części miasta uległ wywyższeniu. Widoczna na zdjęciu ściana prezbiterium (od zachodu) została wymurowana z cegieł o bardzo dobrych parametrach. Mimo kilkuset lat ekspozycji na niszczącą działalność wilgoci i mrozu, cegły nie łuszczą się ani nie popękały.
Tymczasem ścianę południową (od strony ul. Kopernika) wzniesiono tuż przy murze miejskim. Przypora tej ściany została wręcz na nim posadowiona. Wśród pozyskanych dotąd materiałów ruchomych dominują fragmenty ceramiki budowlanej (cegły, dachówki i gąsiory) oraz ułamki naczyń.
– Badania będą prowadzone także we wnętrzu, gdzie spodziewane jest ustalenie miejsca dawnych krypt grzebalnych – zdradzają muzealnicy.