R e k l a m a

Depresja zatacza coraz szersze kręgi wśród młodych ludzi. Otwarto kolejne centra pomocy

R e k l a m a

Od 1 listopada br. w województwie łódzkim pracują nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży oraz nowe centra zdrowia psychicznego, działające w oparciu o umowę z NFZ. W wyniku konkursów ośrodki pierwszej pomocy w kryzysie psychicznym są już we wszystkich powiatach województwa. NFZ uruchamia także kolejne centra zdrowia psychicznego z oddziałem dziennym i poradnią zdrowia psychicznego.

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej na I poziomie referencyjnym są podstawą nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pomocy udzielają tam specjaliści – psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Mogą zgłaszać się do nich – bez skierowania – rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18. roku życia muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyty, porady domowej lub środowiskowej. Od 1 listopada w Łódzkiem rozpoczynają pracę ośrodki w Wieruszowie, Łęczycy i w Kutnie. Oznacza to, że we wszystkich powiatach są już ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, co spełnia optymalne rozwiązanie w odniesieniu do założeń reformy psychiatrii, że w każdym powiecie znajduje się I poziom referencyjny.

Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Od 1 listopada br. NFZ uruchamia także dodatkowe centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Poddębicach i Piotrkowie Trybunalskim. Nowe centra działają na drugim z trzech poziomów nowego modelu, w jakim zorganizowana jest ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Tu uzyskają fachową wielospecjalistyczną pomoc młodzi pacjenci z zaburzeniami nastroju, nerwicami związanymi ze stresem, zaburzeniami psychotycznymi. Centra prowadzą poradnie zdrowia psychicznego oraz oddziały dzienne psychiatryczno-rehabilitacyjne dla dzieci (trzeba mieć do nich skierowanie).

Jak mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, fundament reformy psychiatrii dzieci i młodzieży i podstawa jej piramidy to właśnie ośrodki środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej, funkcjonujące jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka czy nastolatka. – W ośrodkach tych pomoc oferują psychologowie, psychoterapeuci dzieci i młodzieży oraz terapeuci środowiskowi dzieci i młodzieży. Praca z dzieckiem czy nastolatkiem to tak naprawdę również praca z osobami, instytucjami, które są zaangażowane w proces rozwoju i wychowania naszego małego i nastoletniego pacjenta. Filarem tej pracy jest koordynacja działań nie tylko w zakresie ochrony zdrowia, ale także i systemu oświaty czy opieki społecznej – podkreśla Lewandowska.

– Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym otrzymają pomoc na wszystkich trzech poziomach, dostępną zarówno w Łodzi, jak i powiatach. Ta forma opieki cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego tak ważne, by była jak najszerzej dostępna – wskazuje Artur Olsiński, dyrektor łódzkiego oddziału NFZ.

Z raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18. roku życia, którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 korzystało ich 39 tys., w 2021 r. już o 22 proc. więcej – 56,7 tys. Łódzkie ma jeden z najwyższych w Polsce odsetków osób, czyli 4,9 proc., w stosunku do ludności województwa, które w 2021 roku zrealizowały co najmniej jedną receptę na refundowany lek przeciwdepresyjny.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,753fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx