R e k l a m a

Babciu, czy Ty mnie słyszysz?

R e k l a m a

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż półtora miliarda osób[1] na całym świecie ma ubytek słuchu. To znaczy, że każdego dnia możemy minąć na ulicy co najmniej jedną osobę, która boryka się z tym problemem.

Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Odgrywa bardzo ważną rolę w orientacji przestrzennej i poznawaniu rzeczywistości. W przeciwieństwie do wzroku odbiera bodźce bez udziału woli. Działa stale, nawet we śnie. Określany jest jako najważniejszy zmysł społeczny. Jego uszkodzenie, bądź utrata, zaburza interakcję społeczną między ludźmi, kontakty z przyjaciółmi oraz może niszczyć relacje z rodziną.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Gdy człowiek traci słuch – zmienia się wszystko

Niedosłuch może prowadzić do:

  • izolacji społecznej – osoby nim dotknięte unikają spotkań towarzyskich, ponieważ nie radzą sobie w złożonym środowisku akustycznym,
  • wycofania z kontaktów społecznych, co powoduje uczucie samotności,
  • zaburzeń równowagi, które mogą prowadzić do niebezpiecznych upadków,
  • zaburzeń lokalizacji źródła dźwięków, co może być niebezpieczne np. przy przechodzeniu przez ruchliwą ulicę,
  • zaburzeń funkcji poznawczych, które mogą dotyczyć zarówno zaburzeń pamięci jak i koncentracji.

Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, że już nawet lekki ubytek słuchu dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji, natomiast znaczny niedosłuch, aż pięciokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Co się dzieje, gdy do mózgu dociera zbyt mała ilość dźwięków?

Ubytek słuchu powoduje, że do mózgu dostarczana jest zbyt mała ilość dźwięków albo też ich jakość jest zbyt słaba. To utrudnia mózgowi orientowanie się w otaczających go dźwiękach, w wyniku czego ciężko jest nam koncentrować się na tym, co jest ważne. Taki stan wpływa na funkcjonowanie pozostałych obszarów mózgu biorących udział w odbieraniu bodźców z naszego otoczenia. Tym samym są one bardziej obciążone. Przez to umysł posiada mniejsze zasoby, na przykład w obszarze zdolności zapamiętywania. Trudności z prawidłowym słyszeniem najczęściej jako pierwsi zauważają krewni, przyjaciele, znajomi, osoby bliskie​.

Co więc zrobić, gdy zauważymy pogorszenie słyszenia u siebie lub bliskich?

Najważniejszym krokiem, jest wizyta w gabinecie protetycznym. Wykwalifikowany protetyk słuchu przeprowadzi audiometryczne badanie słuchu, sprawdzi stan słuchu, a następnie, w momencie wykrycia ubytku słuchu, podejmie odpowiednie działanie. Audiometryczne badanie słuchu można wykonać bezpłatnie w każdym Centrum Słuchu Audika, również w Wieluniu (umawianie wizyt: tel. 505 686 328). Jest ono szybkie i nieinwazyjne. Dzięki niemu protetyk słuchu może nie tylko łatwo wykryć niedosłuch, ale również określić jego rodzaj i stopień zaawansowania. Może także udzielić porady na temat poszerzenia diagnostyki czy zastosowania skutecznych rozwiązań, precyzyjnie dopasowanych do oczekiwań oraz stylu życia pacjenta.

Odbieranie wszystkich dźwięków na odpowiednim poziomie to podstawa, by utrzymać swój mózg we właściwej sprawności przez całe życie. Nierehabilitowany ubytek słuchu wpływa nie tylko na zdolność słyszenia, ale przede wszystkim na zdolność porozumiewania się czy wykonywanie codziennych czynności.

Na naszym słuchu polegamy w wielu istotnych sytuacjach życiowych, dlatego nie zapominajmy go cenić i dbać o niego.


[1] (WORLD REPORT ON HEARING 2021; ISBN 978-92-4-002048-1)

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,643fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx