R e k l a m a

Licówki – co to jest i co jeszcze warto wiedzieć?

R e k l a m a

Najprościej mówiąc, licówki są specjalnymi nakładkami na zęby. Mogą być różne powody ich założenia. Nie zawsze wyłącznie estetyczne. Nakładki te mogą przyczynić się do zmiany koloru zębów zarówno tego naturalnego, jak i przebarwionych, i mowa tu nie tylko o powstałych ciemniejszych osadach, ale także o nieudanych zabiegach wybielania.

Stosuje się je także w przypadku widocznych ubytków szkliwa albo tych mniej widocznych, które jednak mogą doprowadzić do nadwrażliwości i łatwiejszego dostania się bakterii do wnętrza zęba. Licówki są także wykorzystywane w celu zmniejszenia ryzyka przyszłego leczenia ortodontycznego, szczególnie gdy wada zgryzu jest na tyle mała, że niewielka grubość nakładki jest w stanie ją skorygować do akceptowalnego poziomu. Może to być także leczenie lub zmniejszenie diastemy, czyli przerwy między jedynkami. Ponadto licówki mogą być nakładane w celu zakrycia ubytków zęba, a także w momencie, gdy chce się wyregulować jego kształt.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Z jakich materiałów powstają licówki?

Licówki mogą być wykonane z wielu różnych materiałów.

Licówki akrylowe, czyli nakładki z masy akrylowej, stosowane są głównie w przypadku tymczasowego nałożenia dodatkowej powierzchni na zębach, na przykład w czasie oczekiwania na nowe, wykonane z twardszych materiałów.

Licówki kompozytowe, robione są z materiału będącego połączeniem innych, z których zazwyczaj każdy wpływa na inną ich cechę, taką jak twardość, wytrzymałość czy kolor. Są to nakładki tańsze od licówek porcelanowych i ceramicznych, jednak należy je wymieniać co kilka lat.

Licówki porcelanowe to najcieńsze zakładane licówki z masy porcelanowej. Cechują się bardzo dużą twardością i odpornością na uszkodzenia, a nawet przebarwienia i osadzanie się kamienia.

Licówki ceramiczne to licówki Łódź z ceramik skaleniowych, takich jak krzemionki, kwarc i kaolin oraz z dodaną odpowiednią ilością barwników. Podobnie jak w przypadku nakładek porcelanowych, licówki tego typu charakteryzują się dużą wytrzymałością i są odporne na osadzanie się płytki nazębnej.

Jak zakłada się licówki?

Proces zakładania nakładek na zęby zaczyna się od wizyty mającej na celu wykluczenie przeciwwskazań i zrobienia zdjęcia panoramicznego jamy ustnej. Następnie robione są odlewy. Za ich pomocą tworzone są licówki Łódź po kolei dla każdego zęba, na jaki mają być nałożone. Przed nałożeniem każdej nakładki prawdopodobnie będzie trzeba także nieco zeszlifować ząb, co odbywa się w znieczuleniu. Po tym wszystkim można już założyć gotowe licówki, co zajmuje około 2-3 wizyt.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,760fanówPolub nas
811obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx