R e k l a m a

Za nami ćwiczenia obronne „Wieluń 2023”. Podejrzana paczka w budynku urzędu

R e k l a m a

W budynku Starostwa Powiatowego w Wieluniu znaleziono podejrzaną paczkę, w której mógł znajdować się ładunek wybuchowy. Służby podejmują decyzję o ewakuacji budynku oraz pobliskich obiektów oraz blokadzie ruchu. To scenariusz ćwiczeń, które przeprowadzono w Wieluniu w dniach 15-16 listopada 2023 r.

Ćwiczenia obronne doskonalące pod kryptonimem „Wieluń 2023”, zostały zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Wieluniu we współpracy z Urzędem Miejskim w Wieluniu. W ramach ćwiczeń zorganizowano m.in. szkolenie teoretyczno – praktyczne, które poprowadził ekspert do spraw antyterroryzmu. Wdrożono też scenariusz ćwiczeń praktycznych, które pozwalają na rozwijanie i doskonalenie umiejętności współdziałania zespołowego w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Zgodnie ze scenariuszem pracownik Starostwa Powiatowego w Wieluniu poinformował dyżurnego policji o znalezieniu w urzędzie podejrzanej paczki, w której może być ładunek wybuchowy. Na miejsce natychmiast skierowany został patrol policji celem weryfikacji otrzymanego zgłoszenia. Po wstępnym rozpoznaniu mundurowi przekazali, że informacja o podłożonym ładunku jest wiarygodna.

– W związku z tym policjanci przystąpili do zabezpieczenia budynku przed dostępem osób postronnych. Nastąpiła ewakuacja wszystkich osób tam się znajdujących, a w promieniu 150 metrów mundurowi zablokowali przejazd samochodów, zorganizowali objazdy oraz zapewniali płynność ruchu. O zagrożeniu poinformowani zostali również wszyscy mieszkańcy pobliskich domostw oraz osoby znajdujące się w zagrożonej strefie. Oni też na czas prowadzonej akcji musieli ją opuścić – relacjonuje asp. sztab. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji.

Na miejscu mundurowi współdziałali z pozostałymi wezwanymi służbami. Policjant z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdził, czy rzeczywiście porzucona paczka zawierała materiał wybuchowy. Nie potwierdził on początkowych przypuszczeń. Następnie na miejsce skierowani zostali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, którzy zabezpieczyli wszelki materiał dowodowy w tej sprawie.

W działania zaangażowano funkcjonariuszy wieluńskiej komendy, strażaków Powiatowej Państwowej Staży Pożarnej oraz OSP w Wieluniu, pracowników Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wieluniu, Urzędu Miejskiego w Wieluniu, Pogotowia Gazowego, zakładu energetycznego, SP ZOZ w Wieluniu, a także przedstawicieli gmin powiatu wieluńskiego odpowiedzialnych za realizację zadań obronnych.

– Ćwiczenia miały bardzo ważne znaczenie. Tego typu działania są doskonałą okazją do wypracowywania metod i form współdziałania różnych służb w realnych warunkach zagrożenia. Ciągłe doskonalenie zawodowe wpływa na jeszcze wyższą zdolność do działania w wypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Ważne jest przećwiczenie systemów współpracy między służbami – podkreśla asp. sztab. Katarzyna Grela.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,647fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx