R e k l a m a

Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w naszym regionie. Skąd pochodzą?

R e k l a m a

W Polsce legalne pracuje i podlega ubezpieczeniom społecznym już niemal 1 mln 112 tys. obcokrajowców. W województwie łódzkim od końca maja do końca września 2023 r. liczba ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców wzrosła o 1,1 tys. osób i wynosi ponad 70,1 tys. osób. Najwięcej jest obywateli Ukrainy, Białorusi i Gruzji.

W stosunku do maja br. najwięcej ubezpieczonych przybyło z Białorusi – 232 osoby. Białorusini to druga najliczniejsza nacja w naszym regionie i na koniec września mieliśmy 5,5 tys. ubezpieczonych osób z tego kraju. O ponad 100 osób wzrosła też liczba ubezpieczonych z Wietnamu, Nepalu i Indii. Na koniec września w woj. łódzkim ubezpieczonych obywateli Wietnamu było ponad 730 osób, z Nepalu – 555 osób, a z Indii ponad 1,4 tys. osób. Przybyło nam też ok. 70 osób z obywatelstwem kazachskim i tym samym liczba osób z tego kraju wyniosła na koniec września 333.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Choć najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w naszym województwie pochodzi z Ukrainy, bo 50 tys., to jednak jest ich o 300 mniej, niż było w maju. Przez te kilka miesięcy ubyło nam też niemal 50 obywateli Mołdawii, na koniec września było ich 770. Mniej więcej stała pozostaje liczba obywateli Gruzji. Na koniec września przybyło 35 osób z tego kraju, w sumie było ich niemal 2060.

W województwie łódzkim pracują i odprowadzają składki do ZUS także przedstawiciele m.in.: Filipin – 639 osób, Indonezji – ok. 800 osób, Bangladeszu – 286 osób oraz Włoch, Kolumbii, Azerbejdżanu – z każdego z tych państw ponad 200 osób, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec i Bułgarii – tu z każdego z tych państw ponad 100 osób.

– Na terenie województwa łódzkiego najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców podlega pod I Oddział w Łodzi – niemal 38 tys., następnie pod II Oddział w Łodzi – ok. 17,6 tys. oraz pod Oddział w Tomaszowie Mazowieckim – ponad 14,6 tys. osób – wylicza Monika Kiełczyńska z ZUS. I dodaje, że na terenie żadnego z oddziałów nie odnotowano ani jednego ubezpieczonego z takich krajów, jak np. Andora, Aruba, Brunei, Czad, Czarnogóra, Grenada, Islandia, Katar, Madagaskar czy Panama.

Cudzoziemcy najczęściej zatrudniani są jako pracownicy. Z tego tytułu w województwie łódzkim ubezpieczonych jest 36,6 tys. osób. Swoją własną działalność prowadzi natomiast 1765 obcokrajowców. Do najbardziej przedsiębiorczych należą przedstawiciele Ukrainy – ok. 800 prowadzących działalność, Białorusi – 250 przedsiębiorców oraz Armenii – 65 prowadzonych działalność. Pozostałe osoby świadczą pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, lub też mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

– Cudzoziemcy pracujący w Polsce i objęci ubezpieczeniem emerytalno-rentowym, odprowadzają składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przez co mają też wpływ na jego stabilną kondycję – podkreśla Kiełczyńska.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx