R e k l a m a

Myślała, że pisze ze znajomą, a to był oszust. Mieszkanka regionu oszukana na „BLIK”

R e k l a m a

Za pomocą popularnych komunikatorów oszuści podszywają się pod znajomych i wyłudzają kody BLIK. Tym razem ofiarą oszustów padła 56-letnia mieszkanka powiatu pajęczańskiego.

Informacja o kolejnym oszustwie, dokonanym za pomocą komunikatora na jednym z portali społecznościowych, wpłynęła do pajęczańskich mundurowych 6 grudnia 2023 r. 56-letnia mieszkanka powiatu pajęczańskiego myślała, że pisze ze swoją znajomą, a w rzeczywistości kontaktował się z nią oszust. Podszył się pod tożsamość rzekomej znajomej, włamał się na pocztę elektroniczną i konto społecznościowe. Następnie poprosił 56-latkę o przekazanie numeru telefonu, celem wzięcia udziału w konkursie sms-owym.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Pokrzywdzona kobieta nie zweryfikowała autentyczności prowadzonej korespondencji i przekazała swój numer telefonu oszustowi. Ten natychmiast wysłał na podany numer telefonu kod do konkursu oraz jego regulamin – relacjonuje mł. asp. Wioletta Mielczarek z pajęczańskiej policji.

Chwilę później oszust poinformował 56-latkę na komunikatorze o wygranej w konkursie i poprosił ją o wygenerowanie kodu BLIK, a pieniądze trafią na jej konto bankowe. Niestety kobieta wykonała wszystkie działania, a po czasie zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, tracąc przy tym środki zgromadzone na swoim rachunku bankowym.

– Niestety to nieodosobniony przypadek. Niemal każdego dnia przyjmujemy zawiadomienia dotyczące oszustw w Internecie. Tylko wasza czujność i zdrowy rozsądek pomoże uniknąć przykrych sytuacji – podkreśla mł. asp. Wioletta Mielczarek.

Należy pamiętać, że płatność kodem BLIK jest natychmiastowa i nieodwracalna. Aby nie paść ofiarą oszustów powinno się weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości. – Z reguły oszuści wyłudzający kod nie wiedzą nic o osobach, pod które się podszywają, albo tylko tyle, ile wyczytały z ich przechwyconego konta. Jeśli mamy wątpliwości co do rzekomego bliskiego czy znajomego, najlepiej po prostu do niego zadzwonić. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK, zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności – radzi Wioletta Mielczarek.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Delikas
7 miesięcy temu

Nikt obcy Tego nie zrobi

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,762fanówPolub nas
812obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx