R e k l a m a

Podróże do świata wyobraźni: najlepsze książki przygodowe dla dzieci

R e k l a m a

Dzieci powinny poznawać świat literatury od najmłodszych lat, gdyż czytanie pozytywnie wpływa na ich rozwój na każdym etapie. Książki rozwijają wyobraźnię i pomagają najmłodszym odkrywać świat. W tej roli świetnie sprawdza się literatura przygodowa, która wyróżnia się wartką akcją i wciągającą fabułą, osadzoną często w odległych zakątkach świata. Jakie książki przygodowe warto wybierać dla dzieci?

Podróże małe i duże, czyli książki dla młodych odkrywców

Dzieci chętnie czytają książki, z których mogą dowiedzieć się więcej o otaczającym ich świecie. Dotyczy to nie tylko najbliższego otoczenia, ale i dalszych zakątków globu. Młodzi miłośnicy książek i podróżowania dowiadują się, jakie zwierzęta żyją na poszczególnych kontynentach, jak wyglądają mieszkańcy różnych krajów i czym się zajmują. Książki dla dzieci tego typu przybliżają różne kultury, tradycje i obyczaje, otwierając na świat i ucząc szacunku do innych.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Literatura przygodowa zachęca do podróżowania w przyszłość i samodzielnego poznawania świata. Dla najmłodszych czytelników warto wybierać w szczególności powieści, w których głównymi bohaterami są ich rówieśnicy. Serie książek napisanych przez młodych podróżników są dostosowane do wieku odbiorców. Dodatkowo znajdują się w nich ciekawe ilustracje, mapki i infografiki, które ułatwiają przyswajanie nowych wiadomości.

Krótkie książki przygodowe dla najmłodszych

Książki przygodowe dla najmłodszych są odpowiednie już dla przedszkolaków. Mają prostą fabułę i niedługą treść, dlatego nie zniechęcają zbytnią obszernością. Lektura tego typu przybliża dzieciom różne miejsca na świecie, pokazując, jak wygląda w nich codzienne życie. Na uwagę zasługuje m.in. seria „24 godziny w…”. Popularnonaukowe komiksy wyróżniają się atrakcyjną szatą graficzną i prostym przekazywaniem zagadnień, które są dla dzieci zupełnie obce. Komiks zabiera dzieci w podróż, z której wracają z bagażem nowej wiedzy i chęcią dalszego eksplorowania odległych krain.

Książki przygodowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym poszerzają horyzonty. Pomagają walczyć z uprzedzeniami i budować szacunek do odmienności. Dzieci, które czytają książki przygodowe i podróżnicze, są otwarte, ciekawe świata i zainteresowane poznawaniem nowych osób oraz kultur. Sięganie po książki dla dzieci o tematyce przygodowej sprawia przyjemność chłopcom i dziewczynkom, gdyż mnogość tytułów w tym gatunku ułatwia znalezienie czegoś ciekawego dla siebie.

Ponadczasowe książki przygodowe nie tylko w klasycznych wydaniach

Kanon literatury dziecięcej obfituje w książki przygodowe. Dzieci lubią je czytać od pokoleń, gdyż wciąga je śledzenie przygód bohaterów, z którymi się utożsamiają. Wiele tytułów jest tak znanych, że czytają je kolejne pokolenia młodych pasjonatów książek. Dzieła literackie należące do tej grupy często są wydawane nie tylko w klasycznej formie książkowej, ale i w formie komiksowej. Dotyczy to m.in. „Odysei”, która przedstawia przygody Odyseusza. Komiks ukazuje powrót Odyseusza do Itaki po zakończeniu wojny trojańskiej. W przystępnej, ciekawej formie przybliża przygody mitycznego bohatera i jedno z najważniejszych dzieł literackich z czasów antycznych. Komiks jest bardziej interesujący dla nastoletnich czytelników niż archaiczny wiersz przełożony na język polski.

Ponadczasowe książki przygodowe to również powieści, w których bohaterowie wyruszają na poszukiwanie skarbu lub biorą udział w niesamowitych zdarzeniach. W wielu książkach dzieci znajdą elementy fantastyczne, które rozwijają wyobraźnię. Dzięki nim mogą oderwać się od codzienności i zanurzyć się w świecie marzeń, w którym nie obowiązują żadne granice. Do książek z tej grupy należy m.in. seria „Baśniobór” autorstwa Brandona Mulla. Pełna zwrotów akcji historia opowiada o przygodach dzieci, które dowiedziały się, że ich dziadek jest opiekunem tajemniczego Baśnioboru, zamieszkiwanego przez fantastyczne istoty. Na młodych czytelników czekają również inne podobne książki, które zapewniają możliwość zanurzenia się w marzeniach na wiele godzin.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx