R e k l a m a

W jakich okolicznościach pracownik ZUS-u może odwiedzić nas w domu?

R e k l a m a

Sytuacje, w których pracownicy ZUS-u odwiedzają ubezpieczonych w ich domach są niezwykle rzadkie. Taka wizyta w większości przypadków jest wcześniej zapowiedziana.

Kontakt klientów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych odbywa się przede wszystkim drogą pocztową, podczas wizyt w placówkach, e-wizyt, a także przez PUE ZUS. Pracownicy ZUS-u w domu u seniora pojawiają się bardzo rzadko i tylko w ściśle określonych sytuacjach – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS-u.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Pierwszą z takich okoliczności jest jubileusz 100-lecia urodzin. Pracownicy ubezpieczyciela osobiście składają gratulacje i wręczają list gratulacyjny od prezesa ZUS. Druga okoliczność ma miejsce, gdy klient ubiega się np. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatek pielęgnacyjny, czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, a stan jego zdrowia nie pozwala dotrzeć na badanie do placówki ZUS-u. W takiej sytuacji lekarz orzecznik po wcześniejszym zawiadomieniu o terminie badania przyjeżdża do domu.

O wizycie pracownika ZUS z wyprzedzeniem informowane są również osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak również zakłady pracy, u których ma być przeprowadzona kontrola płatników składek. Na wizytę uprawnieni pracownicy Zakładu umawiają się z wyprzedzeniem. Inspektor ZUS rozpoczyna kontrolę od doręczenia płatnikowi składek lub osobie, która jest upoważniona do jego reprezentowania upoważnienia do przeprowadzenia kontroli oraz okazania legitymacji służbowej. Tak więc, jeśli emeryt prowadzi działalność gospodarczą w siedzibie pod własnym adresem zamieszkania, może go odwiedzić inspektor kontroli, ale o tym fakcie emeryt prowadzący działalność gospodarczą także zostanie wcześniej uprzedzony.

Jedyną sytuacją, gdy pracownik ZUS-u może zapukać do drzwi klientów Zakładu bez zapowiedzi, jest kontrola zwolnień lekarskich. Osoba kontrolująca musi mieć jednak przy sobie dokument ze zdjęciem i upoważnienie do przeprowadzenia takiej kontroli.

– Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwość co do autentyczności urzędnika podającego się za pracownika ZUS, za każdym razem może sprawdzić jego wiarygodność, kontaktując się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00 – radzi Monika Kiełczyńska.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx