R e k l a m a

Od 1 stycznia 2024 obowiązuje zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim

R e k l a m a

Od 1 stycznia 2024 r. wszedł w życie zakaz sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny, osobom niepełnoletnim. Nowe przepisy zakazują też ich sprzedaży na terenie szkół oraz innych jednostek oświatowych, a także w automatach. Za sprzedaż takiego napoju osobie poniżej 18. roku życia grozi do 2 tysięcy złotych grzywny.

Zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia został wprowadzony na mocy ustawy z 17 sierpnia 2023 roku. Prawo zabrania też sprzedaży takich napojów na terenie szkół i innych placówek oświatowych (na przykład w przedszkolach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych) i w automatach vendingowych.

Ustawa określa, co uznaje się za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Według tej definicji jest to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Ustawa nakłada na producentów lub importerów napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

Jak informuje policja, za sprzedawanie takich produktów nieletnim lub w placówkach oświatowych grozi kara do 2 tysięcy złotych. Za produkowanie lub sprowadzanie nieodpowiednio oznaczonych napojów grozić zaś będzie grzywna w wysokości do 200 tysięcy złotych.

– W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego sprzedawca w sklepie będzie mógł zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy – czytamy w komunikacie policji.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,688fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx