R e k l a m a

Jak kształtowała się dzisiejsza administracyjna Łódź? Odrobina historii!

R e k l a m a

Łódź to bez wątpienia jedno z najciekawszych dziś miast. Jest jednym z największych w Polsce (wg GUS czwartym, po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu), ale jego historia jest zaskakująco krótka! Co warto wiedzieć o stolicy województwa łódzkiego i jak lata intensywnego rozwoju przełożyły się na dzisiejszy obraz miasta? Oto najciekawsze informacje!

Początki Łodzi – mało imponujące

Łódź jest miastem od 29 lipca 1423 roku, a pozwolenie na jego założenie zostało wydane przez króla Władysława Jagiełłę. Przez kolejne kilka stuleci była to raczej mieścina – pierwszy spis ludności (1534 rok) informuje o 70 rodzinach i 30 domostwach. Po Potopie Szwedzkim w Łodzi mieszkało 97 rodzin, a w 1777 roku było to 265 mieszkańców. 

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Skąd nazwa Łódź?

Co ciekawe, do dziś nie wiemy, skąd tak naprawdę wzięła się nazwa miasta, bo teoria pozornie najbardziej oczywista jest o tyle kuriozalna, że w Łodzi nie było rzeki, która w ogóle umożliwiała żeglugę (co zresztą jest powodem wielu złośliwych komentarzy; dziś istnieje co prawda rzeczka, a wręcz strumyk Łódka, ale ta nazwa pojawiła się dopiero w XIX wieku). 

Badacze także nie są zgodni: wskazują nazwisko szlacheckie, imię Wodzisław, a nawet tropy literackie. Prawdopodobnie nigdy nie poznamy prawdy, choć – co ciekawe! – w herbie miasta znajduje się łódź, i to od co najmniej 1535 roku (odcisk najstarszej łódzkiej pieczęci, który udało się znaleźć).

Intensywny rozwój w XIX wieku

Początek rozwoju Łodzi przypada na 1820 rok (co istotne, wtedy miasto liczyło sobie nadal mało imponujące ok. 800 mieszkańców), a związane było to z dołączeniem go do kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego. To właśnie wtedy Łódź zaczęła zyskiwać swój przemysłowy charakter – z naciskiem na włókiennictwo. Tym samym na próżno szukać tu tzw. starówki czy zabytków, które zachowały się w Krakowie, Warszawie czy innych średniowiecznych miastach, rozwijających się znacznie bardziej intensywnie kilkaset lat temu.

Poszerzanie granic w XX wieku

Największe piętno na kształcie dzisiejszej Łodzi odcisnęły lata powojenne, gdy władze komunistyczne rozpoczęły intensywne przekształcanie miasta w miasto robotnicze. To właśnie wtedy okoliczne wsie zaczęły być przyłączane administracyjnie do miasta. Na ich terenach budowano bloki z wielkiej płyty dla napływającej ludności wiejskiej, która miała zasilić szeregi pracowników lokalnych fabryk. 

Czy dzisiejsza Łódź ma coś wspólnego z tą przemysłową?

Dzisiejsze ogłoszenia kawalerek na sprzedaż w Łodzi umieszczone na portalu Gethome jasno pokazują, że to miasto zaskakująco przestronne i zielone (o co, paradoksalnie, coraz trudniej w innych dużych miastach, które nie mają przeszłości przemysłowej). 

Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim peerelowska urbanistyka – chociaż ustrój słusznie miniony jest krytykowany za wiele rzeczy, na pewno nie można odmówić ówczesnym architektom dbania o potrzeby mieszkańców, co widać właściwie na każdym kroku.

Dlaczego robotnicze dzielnice są dziś tak atrakcyjne?

Spójrzmy na dwie charakterystyczne dzielnice w zachodniej części miasta – Retkinię i Teofilów. Przed zmianami administracyjnymi tuż po wojnie, w 1945 roku, były to podłódzkie wsie, zamieszkane głównie przez ówczesnych rolników. Ich administracyjne przyłączenie do granic miasta miało na celu pozyskanie ziem przeznaczonych do budowy osiedli robotniczych. 

I chociaż dziś samo określenie „osiedle robotnicze”, na dodatek składające się z bloków z wielkiej płyty, nie kojarzy się szczególnie atrakcyjnie, to mieszkańcy na pewno mieli do dyspozycji mnóstwo terenów zielonych, obiektów sportowych, a w późniejszych latach także sprawnie działającej komunikacji miejskiej (w tym linii tramwajowych, które nawet dziś umożliwiają szybkie pokonanie miasta wzdłuż i wszerz).

Łódź filmowa i naukowa

Dziś Łódź ma niewiele wspólnego ze swoją fabryczną przeszłością – co więcej, stare fabryki i hale magazynowe są rewitalizowane, co często można zobaczyć w ogłoszeniach mieszkań do wynajęcia w Łodzi ze strony Gethome. Takie budynki są przekształcane w apartamentowce, które łączą nowoczesny wygląd z surowym wyglądem ceglanych ścian.

Łódź do dziś pozostaje też ważnym ośrodkiem filmowym (słynna szkoła artystyczna „filmówka” znajduje się właśnie tutaj), a także akademickim – to częsty wybór studentów, którzy do wyboru mają politechnikę, uniwersytet medyczny, uczelnie artystyczne i uniwersytet.

Czy Łódź to ciekawe miejsce do życia?

Peerelowska przeszłość bardzo dużej części Łodzi wcale nie jest czymś złym! Dzięki temu miasto jest zarówno zielone, jak i przestronne, co na pewno docenią osoby szukające spokojnego miejsca, które jednocześnie oferuje wszystkie rozrywki i usługi związane z życiem w mieście. Jeśli szukasz mieszkania w centralnej Polsce, z której łatwo dojedziesz do Krakowa, Warszawy czy Poznania, sprawdź ogłoszenia na Gethome, aby znaleźć coś dla siebie!

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx