R e k l a m a

Wieluńska policja apeluje do uczestników ruchu drogowego o wzmożoną czujność

R e k l a m a

Opady deszczu i śniegu w połączeniu w szybko zapadającym zmierzchem mają ogromny wpływ na ograniczenie widoczności na drogach. W takich warunkach nietrudno o zdarzenie drogowe. – Zwracamy się z apelem do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożną jazdę, natomiast pieszym przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz używaniu elementów odblaskowych – podkreśla asp. sztab. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji.

Niekorzystne warunki atmosferyczne zwiększają ryzyko zdarzeń drogowych. Deszcz, śnieg oraz szybko zapadający zmrok powodują, że warunki drogowe są trudne zarówno dla kierowców, jak i pieszych.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Dlatego apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o odpowiedzialne zachowanie na drodze. Kierowcy powinni pamiętać, że nie zawsze dopuszczalna prędkość jest bezpieczna, należy ją dostosować do aktualnie panujących warunków na drodze, jak i natężenia ruchu – wskazuje Katarzyna Grela. – Przypominamy również, że każdy kierowca dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na „pasach” oraz na nie wchodzącemu. Oznacza to, że należy zwolnić i obserwować otoczenie.

Z kolei pieszym mundurowi przypominają, aby zawsze, gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych, upewniali się, że bezpiecznie mogą na nie wejść. – Aby zminimalizować ryzyko potrącenia piesi powinni mieć na uwadze, że należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania, zwłaszcza w okresie zimowym, jest znacznie wydłużona – radzi asp. sztab. Grela. – Nie należy również wbiegać na jezdnię, w tym również na przejście dla pieszych. Piesi powinni pamiętać, że zawsze przechodząc przez jezdnię należy dokładnie rozejrzeć się, upewniając, że na drodze nie pojawi się żaden pojazd, a zwykłe przejście przez jezdnię nie zakończy się poważnymi obrażeniami, czy nawet śmiercią.

– Dla swojego bezpieczeństwa każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Używanie odblasków w sposób prawidłowy sprawia, że jego widoczność na drodze znaczenie się poprawia i kierowca jest w stanie go dostrzec nawet z odległości 150 m. To daje kierującemu szansę na reakcję i uniknięcie niebezpiecznej sytuacji na drodze – dodaje Katarzyna Grela.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,688fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx