R e k l a m a

Sanatorium od ręki? To możliwe. NFZ zachęca do korzystania ze „zwrotów”

R e k l a m a

W tym roku łódzki NFZ skieruje na kurację do sanatorium 28 tys. mieszkańców regionu, to o 1 tys. więcej niż przed rokiem. Skrócił się także czas oczekiwania na wyjazd. Aktualnie oczekuje się około 9 miesięcy na 3-tygodniową kurację w uzdrowisku, a na leczenie poszpitalne jeszcze krócej. Szybciej na leczenie wyjeżdżają także dzieci do 6 miesięcy. Można też korzystać ze zwrotów, czyli skierowań, z których nie mogli skorzystać inni pacjenci. W ciągu kilku-kilkunastu dni można wyjechać do uzdrowisk nad morzem i w górach.

Zimą łódzki NFZ otrzymuje najwięcej zwrotów skierowań na leczenie uzdrowiskowe. – Codziennie 80 osób odsyła nam skierowania, powody są różne: konieczność palenia w piecu, opiekowania się bliskimi, seniorzy narzekają także na zbyt krótki dzień i mrozy. Szczególnie zainteresowane skorzystaniem ze zwrotów powinny być osoby, dla których priorytetem jest szybkie podjęcie leczenia w uzdrowisku – informuje Anna Leder z NFZ.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Do wykorzystania są tzw. „zwroty” w różnych miejscowościach na terenie całej Polski, np. w rejonach nizinnych, takich jak Ciechocinek i Nałęczów, górskich: Krynica Zdrój, Lądek Zdrój, Szczawnica, podgórskich – Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój, Ustroń i nadmorskich, np. Kołobrzeg.

Lista uzdrowisk, do których można wyjechać cały czas się zmienia, dlatego warto kontaktować się z Działem Leczenia Uzdrowiskowego i skorzystać jeszcze tej zimy z tej formy leczenia. Codziennie do około 20 osób trafiają takie zwrócone skierowania. – Dziś nie ma dostępnego odpowiedniego skierowania ze zwrotu? To nie oznacza, że nie będzie takiego za kilka dni. Trzeba jednak liczyć się z tym, że termin wyjazdu na kurację może być bardzo szybki. Leczenie może rozpoczynać się wcześniej niż ustawowe, obowiązujące w normalnym trybie 14 dni. Czasami może to oznaczać wyjazd z dnia na dzień – wskazuje Anna Leder.

Do puli zwrotów do wykorzystania trafiają wszystkie oddane przez kuracjuszy skierowania. Nie ma znaczenia, czy zwrot był zasadny, czy nie.

Jak skorzystać ze „zwrotów”?

Z wcześniejszego wyjazdu ze zwrotu będzie mogła skorzystać wyłącznie osoba, której skierowanie zostało już rozpatrzone pozytywnie i która ma swój numer na liście oczekujących.

Aby móc wykorzystać zwrócone skierowanie, musi ono odpowiadać profilowi leczenia. Oznacza to, że jeśli będzie dostępne skierowanie ze zwrotu na pobyt w górach w sanatorium o danym profilu leczenia, nie będzie mogła go wykorzystać osoba, której stan zdrowia nie pozwala na wyjazd w góry. Z propozycji wcześniejszego wyjazdu mogą korzystać osoby, którym już upłynęło 18 miesięcy od powrotu z sanatorium.

Informację o możliwości skorzystania ze zwrotów można uzyskać, dzwoniąc od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 pod numery telefonów: 42 275-40-83, 42 275-40-89, a także w Sali Obsługi Klientów w Łodzi i w delegaturach.

Od 1 lipca 2023 roku skierowania do sanatoriów w Polsce są wystawiane już tylko w formie elektronicznej. Każdy kuracjusz  swoje e-skierowanie znajdzie na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP. E-skierowanie to wygoda, nie trzeba przesyłać skierowania do NFZ i pilnować, by zrobić to w terminie 30 dni.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx