R e k l a m a

Historia i tradycje walentynek. Jak obchodzono święto miłości na przestrzeni wieków?

R e k l a m a

14 lutego to dzień, który kochają zakochani na całym świecie. Współcześnie celebracja walentynek skupia się na wymianie słodkości, kartek z życzeniami i romantycznych gestach, ale nie zawsze tak było. Historia tego święta sięga tysiącleci wstecz.

Zaczęło się od pogańskich rytuałów

Początki walentynek przypadają na czasy starożytnego Rzymu, gdzie obchodzono święto zwane Lupercalia, poświęcone płodności i oczyszczeniu. W czasach średniowiecza zaczęto łączyć to pogańskie święto z chrześcijańską postacią św. Walentego, którego wspomina się jako patrona zakochanych.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W XIX wieku wiktoriańska Anglia przyczyniła się do rozpowszechnienia walentynkowych kartek oraz romantycznych wyznań miłości. Za sprawą rozwoju druku i masowej produkcji, wysyłanie walentynkowych kart stało się powszechną praktyką w społeczeństwie.

Walentynki w nowoczesnym świecie: komercja i miłość

W obecnych czasach walentynki stały się komercyjnym przedsięwzięciem, a związane z nimi wydatki sięgają miliardów dolarów rocznie na całym świecie. Mimo to, dla wielu osób pozostają one wyjątkowym momentem do wyrażenia uczuć i celebracji miłości.

Obchody walentynek różnią się w zależności od kultury i regionu. W niektórych krajach, jak np. Japonia, to kobiety obdarowują mężczyzn czekoladkami, podczas gdy w innych, jak np. Finlandia, dzień ten jest skierowany bardziej ku przyjaźni niż romantycznym związkom.

Dzisiejsze walentynki, choć ewoluowały przez wieki, wciąż niosą ze sobą ducha romantyzmu i miłości. Bez względu na to, czy jest to tradycyjne wysłanie kartki, wspólna kolacja czy niespodzianka dla ukochanej osoby, walentynki pozostają wyjątkowym czasem do wyrażenia uczuć i wzmacniania więzi między ludźmi.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
800obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx