R e k l a m a

W walentynki zadbaj o serce. Łódzki oddział NFZ apeluje i zachęca do darmowych badań

R e k l a m a

Walentynki to znakomita okazja, by przypomnieć o sercu  i o tym, by przede wszystkim ukochać siebie i zadbać o swoje zdrowie. Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Ich występowanie, oprócz genetycznych skłonności, jest ściśle związane ze stylem życia – informuje łódzki oddział NFZ.

– Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie (ponad 30 proc. zgonów), znacznie wyprzedzając nowotwory. W Polsce są pierwszą przyczyną zgonów (ponad 40 proc. zgonów) – zaznacza prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, kierownik Kliniki Wad Zastawkowych Serca w Narodowym Instytucie Kardiologii.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Na rozwój chorób układu krążenia wpływa styl życia. To jak się odżywiamy, czy palimy tytoń lub pijemy alkohol. Ale też, czy w pracy często towarzyszy nam stres lub więcej siedzimy za biurkiem. NFZ radzi – aby już dzisiaj zapobiegać tym niebezpiecznym czynnikom warto:

 • rzucić palenie,
 • ograniczyć w diecie sól, cukier i tłuszcze nasycone (występują m.in. w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz oleju kokosowym i palmowym),
 • zadbać o codzienną aktywność fizyczną, choćby spacer,
 • regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi,
 • badać stężenie cholesterolu,
 • wyeliminować spożywanie alkoholu,
 • kontrolować wagę.

Ile lat ma moje serce?

Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK), który ma na celu podniesienie wiedzy i świadomości pacjentów na temat chorób układu krążenia i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim zmniejszenie o 20 proc. zachorowalności i umieralności Polaków z powodu chorób układu krążenia.

CHUK to program skierowany do osób młodych i zdrowych, które przede wszystkim powinny zadbać o zapobieganie chorobie i jak najdłuższe życia w zdrowiu, bez leczenia lekami. Temu służy profilaktyka chorób układu krążenia. Jak mówi kardiolog, dr Michał Chodzik, program w sposób unikalny ocenia kompleksowo i całościowo ryzyko udaru i/lub zawału serca. Po drugie z tych zbadanych wskaźników możemy obliczyć tzw: „wiek serca” czyli sprawdzić czy nasze serce i naczynia są „starsze” czy „młodsze” od naszego kalendarzowego wieku.

– Walentynki – bardzo dobry dzień, aby zacząć dbać o swoje i naszych najbliższych serca. Pozytywne emocje, uśmiech – to dobra energia dla naszych serc. Moja propozycja, aby najbliższą osobę/osoby zaprosić na 40-minutowy walentynkowy spacer. To najzdrowsze „lekarstwo” dla serca – apeluje dr Michał Chudzik.

Jak informuje łódzki oddział NFZ, do udziału w programie nie potrzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Każda placówka POZ realizuje program ChUK. Badania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program profilaktyki ChUK jest dla Ciebie, jeśli spełniasz wszystkie te warunki:

 • masz od 35 do 65 lat,
 • nie masz cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia (jeśli na nie chorujesz, dowiesz się od lekarza, czy możesz wziąć udział w programie),
 • nie korzystałeś lub nie korzystałaś z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.

Co cię czeka w ramach programu? Lekarz lub pielęgniarka POZ przeprowadzi z Tobą wywiad oraz:

 • sprawdzi ciśnienie tętnicze krwi
 • zmierzy BMI, czyli indeks masy ciała
 • pokieruje na badania krwi:
  • stężenie cholesterolu całkowitego
  • LDL-cholesterolu
  • HDL-cholesterolu
  • trójglicerydów
  • glukozy.

Masz wyniki? Na tej podstawie lekarz lub pielęgniarka POZ oceni, jak duże jest ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz przekaże dalsze zalecenia.

ChUK w województwie łódzkim

W 2023 r. z programu ChUK w całej Polsce skorzystało ponad 570 tys. pacjentów. Z danych łódzkiego oddziału NFZ wynika, że liczba pacjentów korzystających z programu rośnie. Jeszcze w 2020 liczba przebadanych pacjentów w województwie łódzkim wynosiła zaledwie nieco ponad 3,5 tys., jednak już w 2022 – 16,7 tys., a w 2023 roku ponad 47,5 tys. pacjentów.

Z pewnością na wzrost ilości przebadanych pacjentów w latach 2022 i 2023 miało wpływ rozszerzenie grupy pacjentów, którzy z tego programu mogą korzystać. Do połowy 2022 roku skorzystać mogli tylko pacjenci, którzy w danym roku kalendarzowym mają: 35, 40, 45, 50 lub 55 lat. Jednocześnie miało to wpływ na zwiększenie potencjalnej ilości pacjentów, którzy mogli skorzystać z tego programu. Choć liczba pacjentów się zwiększyła, wciąż z badań korzysta zbyt mało mieszkańców regionu. W 2023 r. z programu mogło skorzystać blisko 750 tys. pacjentów, a faktycznie skorzystało zaledwie 6 proc. z nich

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
800obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx