R e k l a m a

Mieszkaniec powiatu wieluńskiego wyjechał rowerem na drogę ekspresową

R e k l a m a

Mandatem karnym skończyła się podróż 36-letniego mieszkańca powiatu wieluńskiego, który zbagatelizował przepisy i jechał rowerem po drodze S8. Sytuacja miała miejsce w powiecie wieruszowskim.

Zakaz poruszania się rowerami, motorowerami, pojazdami wolnobieżnymi, ciągnikami rolniczymi oraz pojazdami zaprzęgowymi po autostradach i drogach ekspresowych dotyczy nie tylko jezdni, ale także pasa awaryjnego oraz pobocza. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu wieluńskiego, który zignorował przepisy i poruszał się rowerem po ekspresowej „ósemce”.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Patrol drogówki skierowany na miejsce zobaczył 36-latka, który jechał jednośladem w miejscowości Wiktorówek. Funkcjonariusze udaremnili mu dalszą jazdę i pomogli bezpiecznie opuścić drogę szybkiego ruchu. Mężczyzna był trzeźwy i w związku z popełnionym wykroczeniem został ukarany mandatem karnym – informuje asp. Piotr Siemicki z wieruszowskiej policji.

Jazda rowerem po autostradach i drogach ekspresowych to duże zagrożenie dla samego cyklisty, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego. Samochody osobowe i pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony mogą poruszać się na autostradzie z prędkością do 140 km/h, na dwujezdniowych ekspresówkach do 120 km/h. W związku z tym rowerzysta, czy też kierujący motorowerem porusza się dużo wolniej od innych pojazdów i na tych drogach jazda jest bardzo niebezpieczna.

– Rowerzyści również zobowiązani są do korzystania z dróg i pasów ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku rowerzysta porusza się po jezdni z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Zabrania się poruszania rowerem po chodniku. Wyjątkiem w tej sytuacji jest sprawowanie nadzoru nad osobą do 10. roku życia, która też przemieszcza się rowerem oraz w przypadkach trudnych warunków pogodowych, w których rowerzysta, poruszając się po jezdni, może narazić siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo – przypomina asp. Siemicki.

Pamiętajmy, że jazda rowerem jest zabroniona:

 • po autostradach i drogach ekspresowych,
 • po przejściu dla pieszych – należy zejść z roweru i przeprowadzić jednoślad,
 • po jezdni jeżeli, jest wyznaczona ścieżka rowerowa lub jest pobocze,
 • bez trzymania min. 1 ręki na kierownicy i nóg na pedałach,

Zabronione jest też:

 • czepianie się pojazdów,
 • holowanie innego rowerzysty lub osoby jadącej na rolkach lub deskorolce,
 • przewożenie innej osoby na rowerze jednoosobowym (na ramie lub bagażniku),
 • rozmowy przez telefon, jeżeli należy trzymać go w dłoni,
 • jazda po wypiciu alkoholu lub zażyciu narkotyków.

Dzieci do 7. roku życia można przewozić:

 • w specjalnym foteliku,
 • w specjalnej przyczepce ciągniętej przez rower.

Dzieci które ukończyły 10 lat mogą ubiegać się o kartę rowerową, która upoważnia do jazdy rowerem po drodze publicznej. – Rodzice pozwalający na jazdę rowerem po ulicy dzieciom bez karty rowerowej wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością za ich zdrowie oraz życie – wskazuje asp. Piotr Siemicki.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,762fanówPolub nas
812obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx