R e k l a m a

Plany urlopowe – do kiedy trzeba zaplanować wypoczynek?

R e k l a m a

Planujesz urlop, ale nie wiesz, do kiedy musisz zgłosić go pracodawcy albo boisz się, że jego termin zostanie Ci narzucony z góry? Wszystko, co musisz wiedzieć na temat planów urlopowych w roku 2024 znajdziesz w poniższym artykule.

Urlop – podstawa prawna

Szczegółowe informacje dotyczące urlopu znajdują się w Kodeksie pracy. Czytamy w nim, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar takiego urlopu wynosi 20 dni, jeżeli pracownik przepracował mniej niż 10 lat lub 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony od co najmniej 10 lat i więcej. Jednak w przypadku planu urlopu, informacji w Kodeksie pracy jest na ten temat niewiele. Nie ma także żadnych wytycznych co do daty, do której plan urlopu powinien być w danej firmie przyjęty.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Warto jednak pamiętać, że kwestia planów urlopowych dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jeśli więc zależy Ci na prawie do płatnego urlopu, szukając zatrudnienia, na przykład w Bełchatowie, wejdź na stronę https://www.gowork.pl/praca/belchatow;l i w filtrach zaznacz typ umowy – umowa o pracę.

Plan urlopu na 2024 rok

W art. 163 Kodeksu pracy czytamy:

“§  1.  Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. (…)

§  11.  Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. (…)

§  2.  Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.”

Co wynika z tego zapisu? Przede wszystkim to, że plan urlopów jest ustalany indywidualnie w każdym miejscu pracy, przy uwzględnieniu wniosków pracowników i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy. Co ważne, planem urlopów nie obejmuje się urlopów na żądanie (są to 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym). W tym przypadku pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

W art. 163 Kodeksu pracy czytamy czytamy również:

“§  3.  Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko lub pracownika – innego członka najbliższej rodziny (…), który korzysta z urlopu macierzyńskiego.”

Widać więc, że w kwestii planów urlopowych na rok 2024 nie zaszły w Kodeksie pracy żadne zmiany w porównaniu do roku ubiegłego.

planowanie urlopu

Czy można zmienić datę urlopu?

Złożyłeś wniosek o urlop i został on zaakceptowany przez pracodawcę, ale jednak chcesz zmienić jego termin? Masz do tego prawo, jednak musisz umotywować swoją decyzję ważnymi przyczynami. Pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy także w sytuacji, gdy pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania na ćwiczenia wojskowe w ramach pasywnej rezerwy, stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie albo stawienia się do pełnienia służby w aktywnej rezerwie, na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego.

Kodeks pracy stanowi również, że: “Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.”

Udzielenie niewykorzystanego urlopu

Według Kodeksu pracy, część urlopu niewykorzystaną z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • odbywania ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy, pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie albo pełnienia służby w aktywnej rezerwie, przez czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego

pracodawca również jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.

Artykuł sponsorowany

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,762fanówPolub nas
812obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx