R e k l a m a

Cudzoziemców pracujących w województwie łódzkim nieco mniej niż w ubiegłym roku

R e k l a m a

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce to niemal 1 mln 125 tys. osób. W województwie łódzkim na koniec stycznia 2024 r. odnotowano niemal 69,7 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, czyli o ponad 800 osób mniej, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

W całym kraju na koniec stycznia 2024 r. cudzoziemców odprowadzających składki na ubezpieczenie do ZUS-u było o 67 tys. więcej, niż w ubiegłym roku. Choć w skali kraju ubezpieczonych cudzoziemców jest więcej, w województwie łódzkim w porównaniu do ubiegłego roku jest ich nieco mniej.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Nie będzie dla nikogo niespodzianką, że najwięcej ubezpieczonych obcokrajowców w woj. łódzkim pochodzi z Ukrainy. Na koniec stycznia br. było ich zarejestrowanych 49,3 tys. Warto jednak zauważyć, że mimo iż jest ich najwięcej, to w porównaniu do stycznia ubiegłego roku jest ich o ponad 3,2 tys. mniej.

Na terenie województwa łódzkiego spadła też liczba ubezpieczonych m.in. z Zimbabwe (o 257 osób), Filipin (o 144 osoby), czy Rosji (o 60 osób). Wzrosła natomiast liczba ubezpieczonych z takich Państw, jak: Bangladesz (o 127 osób), Białoruś (o 410 osób), Indonezja (o 155 osób), Indie (o 264 osoby), Kazachstan (o 73 osoby), Nepal (o 321 osób), Uzbekistan (o 199 osób), Wietnam (o 146 osób).

Najliczniejsze grupy cudzoziemców w województwie łódzkim, poza obywatelami Ukrainy, to obywatele Białorusi – jest ich 5420, oraz Gruzji – 1929 osób. Obywateli z Zachodniej Europy na terenie łódzkiego jest znacznie mniej niż przybyszów ze Wschodu, ale zarejestrowano np. ponad 200 ubezpieczonych z Włoch, 93 z Francji, 22 z Belgii, 20 z Danii, 116 z Hiszpanii, 102 z Niemiec.

Większość cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własną firmę, albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,760fanówPolub nas
811obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx