R e k l a m a

Seniorzy dostaną więcej pieniędzy. Rusza waloryzacja rent i emerytur

R e k l a m a

Od 1 marca 2024 r. rusza waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Podwyżka  będzie przeprowadzana z urzędu, wobec czego nie trzeba składać w tej sprawie żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną o 12,12 procenta.

– ZUS co roku przeprowadza podwyżkę wypłacanych świadczeń długoterminowych. W tym roku waloryzacja będzie procentowa. Wskaźnik waloryzacji  emerytur i rent wynosi 12,12 procenta – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2024 roku i polega na pomnożeniu kwoty świadczenia z końca lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji.

W wyniku waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej, renty socjalnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie o 192,52 zł do kwoty 1780,96 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca 2024 r. wyniesie 1335,72 zł. O 261,53 zł podniesiona zostanie też kwota graniczna świadczenia uzupełniającego do 2419,33 zł. Wyższe będzie też świadczenia honorowe dla stulatków, którzy swoje setne urodziny obchodzić będą po 29 lutego br. Od 1 marca dodatkowa gratyfikacja dla tych seniorów będzie wynosić 6246,13 zł.

Wraz ze wzrostem długoterminowych świadczeń podstawowych zwaloryzowane zostaną także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Podwyżka dotyczy między innymi dodatku pielęgnacyjnego czy dodatku dla sieroty zupełnej, a także świadczenia przedemerytalnego. I tak: świadczenie przedemerytalne wyniesie 1794,70 zł brutto, dodatek dla sieroty zupełnej wzrośnie do 620,36 zł, dodatek pielęgnacyjny wyniesie 330,07 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i niezdolnego do samodzielnej egzystencji 495,11 zł, a ryczałt energetyczny 299,82 zł.

– W sprawie waloryzacji nie trzeba składać żadnych wniosków. Odbywa się ona z urzędu dla wszystkich uprawnionych. Informację dotyczącą wysokości waloryzacji będzie można  sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Każdy emeryt i rencista otrzyma również decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia – wyjaśnia Monika Kiełczyńska. – W decyzji o wysokości emerytury po waloryzacji podana jest wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego, a następnie wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji. Jeśli emeryt czy rencista pobiera dodatek pielęgnacyjny, zawiera ona również informację o wysokości tego dodatku.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
800obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx