R e k l a m a

Za nami Światowy Dzień Otyłości. Jak wygląda problem nadwagi w województwie łódzkim?

R e k l a m a

Porady dietetyczne, dofinansowanie ćwiczeń, promocja zdrowych posiłków… Samorząd Województwa Łódzkiego dba o zdrowie i kondycję fizyczną mieszkańców regionu. 4 marca z okazji Światowego Dnia Otyłości na problem nadwagi zwrócili uwagę Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego, Roman Bocian, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi i Małgorzata Józefowska, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Diabetologii i Chorób Metabolicznych w Łodzi.

Statystyki są niepokojące. Według danych z badania European Health Interview Survey, w województwie łódzkim nadwagę miało 43,6 proc. mężczyzn powyżej 15. roku życia (średnia w Polsce – 45,6 proc.), natomiast otyłość – 22,7 proc. (średnia ogólnopolska wynosiła 19,5 proc.). Wśród kobiet nadwagę miało 33,6 proc. (Polska – 31,3 proc.), a otyłość dotyczyła 19 proc. (Polska – 17,6 proc.). Niestety problem nadmiernej masy ciała w coraz większym stopniu dotyka najmłodszych. Według danych Instytutu Żywienia i Żywności polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie. W latach 70. ponad normę ważyło mniej niż 10 proc. uczniów, a w ostatnich latach – już ponad 22 proc. 

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Te liczby pokazują, jak ważne jest zaangażowanie w zatrzymanie epidemii otyłości. Województwo Łódzkie inicjuje i realizuje działania edukacyjne i profilaktyczne – podkreślał wicemarszałek Adamczyk. 

W tym roku województwo łódzkie po raz kolejny stawia na walkę z nadwagą i otyłością. W ramach zadania „Zdrowe Łódzkie na plus” samorząd ogłosił konkurs „Zdrowe odżywianie 60+”, w którym Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi otrzymał blisko 16 tys. zł dofinansowania na przeprowadzenie porad dietetycznych dla seniorów. Do walki z otyłością zaangażowane zostały także gminy i powiaty z naszego regionu. Mogły się one ubiegać się o dotację m.in. na przeprowadzenie konkursu na zdrowy posiłek.

W 2024 roku Światowy Dzień Otyłości obchodzony jest 4 marca. Nadwaga jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów związanych ze stylem życia. Na statystyki miała wpływ też pandemia COVID-19, w czasie której ludzie częściej pozostawali w domach.

– Otyłość sama w sobie jest chorobą, ale jest także czynnikiem ryzyka wystąpienia innych schorzeń, w tym: chorób układu krążenia jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze, niektórych nowotworów np. sutka, jajnika, prostaty, żołądka czy jelita grubego oraz cukrzycy typu 2, czy chorób zwyrodnieniowych stawów – mówiła Małgorzata Józefowska, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Diabetologii i Chorób Metabolicznych w Łodzi.

Z danych Światowej Federacji Otyłości wynika, że w 2035 r. z otyłością będzie się z zmagać 1,9 mld ludzi, czyli co czwarta osoba na świecie, a koszty leczenia tej choroby sięgną 4,32 bln dolarów. Według szacunków do 2035 roku liczba dzieci z otyłością na świecie zwiększy się o 100 proc.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,753fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx