R e k l a m a

NFZ uruchamia kolejne placówki dla dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym

R e k l a m a

Łódzki NFZ uruchamia kolejne placówki pierwszej pomocy dla dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym. Od 1 marca 2024 r. pomoc w ramach umowy z NFZ udzielają 3 nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Poprawią dostęp do leczenia w Łodzi i powiatach pabianickim i tomaszowskim.

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej na I poziomie referencyjnym są podstawą nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pomocy udzielają tu specjaliści – psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Mogą tu zgłaszać się – bez skierowania – rodzice, dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18. roku życia muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyty, porady domowej lub środowiskowej. Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Dlatego ważne jest, aby ośrodek był jak najbliżej domu. Od 1 marca w Łódzkiem pomocy na I poziomie będą udzielały 3 nowe ośrodki, w sumie w Łódzkiem będą 34 takie ośrodki, we wszystkich powiatach co najmniej po jednym. SP ZOZ przy Mielczarskiego 35 będzie ósmym ośrodkiem I poziomu w Łodzi, natomiast w powiecie pabianickim i tomaszowskim pracują już ośrodki I poziomu, ale z analiz NFZ wynikało, że potrzebne jest ich wsparcie.

– Od początku marca 2024 roku w Pabianicach przy ul. Marii Konopnickiej 39A funkcjonuje nasz Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Doświadczenie, które zdobyliśmy w pracy z dziećmi i młodzieżą na przestrzeni kilku lat pozwoliło na wypracowanie indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, opracowanie sprawdzonych i skutecznych programów pomocy oraz wypracowanie procedur opartych na współczesnej wiedzy, wykwalifikowanej kadrze i współpracy całego zespołu. Wszystkie świadczenia zarówno dla dorosłych jak i dla osób poniżej 18. roku życia są bezpłatne – mówi Małgorzata Prystupa z NZOZ Ośrodek Profilaktyki, Diagnozy i Terapii Zdrowia Psychicznego Małgorzata Prystupa.

– Analizujemy dostęp do leczenia dzieci w kryzysie psychicznym i sukcesywnie ogłaszamy konkursy ofert na te świadczenia. Od marca dołączają kolejne 3 ośrodki I poziomu, w kwietniu następne. Naszym priorytetem jest to, aby dziecko otrzymało pomoc jak najbliżej miejsca zamieszkania, żeby zdrowiało w swoim otoczeniu domowym i rówieśniczym – mówi Artur Olsiński, dyrektor łódzkiego oddziału NFZ.

Depresja w województwie łódzkim

Z raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18. r.ż., którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W Łódzkiem w 2022 r. epizod depresyjny i zaburzenia depresyjne nawracające rozpoznano u 1803 dzieci w wieku od 10 do 19 lat, w tej grupie najczęściej chorowały dziewczynki – 1053 w wieku od 15 do 19 lat. W roku 2023 od stycznia do września epizod depresyjny i zaburzenia depresyjne nawracające 1404 dzieci od 10 do 19 lat, dziewczynki w wieku 15-19 lat chorowały najczęściej – 876 dziewczynek.

Zdarza się, że dziecko potrzebuje wsparcia w postaci leków przeciwdepresyjnych, od stycznia do maja 2023 r. leki przeciwdepresyjne (podgrupa farmakologiczna ATC) wypisano dla 4265 dzieci w wieku od 14 do 18 lat i 786 dzieci w wieku od 0 do 13 lat

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
800obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx