R e k l a m a

Ponad 655 tys. nowoczesnych emerytów ma legitymację w smartfonie

R e k l a m a

Ponad 655 tys. osób zdecydowało się na pobranie mLegitymacji – nowoczesnej, elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty, dostępnej za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Najwięcej mLegitymacji ściągnięto w pierwszym kwartale od ich wprowadzenia w styczniu 2023 r., bo ponad 300 tys. Od tego czasu miesięcznie średnio ściąganych jest ok. 27 tys. elektronicznych dokumentów.

MLegitymacja działa jak tradycyjna. Można nią potwierdzić status emeryta czy rencisty i skorzystać z przysługujących ulg oraz zniżek. Świadczeniobiorcy mogą posługiwać się dokumentem na własnym urządzeniu mobilnym, np. smartfonie. Wystarczy, że wcześniej zainstalują bezpłatną aplikację mObywatel i po jej uruchomieniu klikną opcję „dodaj dokument”, a następnie wskażą na wyświetlonej liście legitymację emeryta-rencisty.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – wyjaśnia Monika Kiełczyńska z ZUS.

Elektroniczną legitymację można mieć zawsze przy sobie w telefonie komórkowym. To duża wygoda. Mając legitymację w telefonie nie musimy stresować się tym, że zapomnieliśmy ze sobą zabrać legitymacji w postaci karty. O telefonie zwykle pamięta się bardziej, niż o plastikowej karcie.

Plastikowa legitymacja tylko na wniosek

Od stycznia 2023 r. legitymacja emeryta-rencisty w formie plastikowej karty wydawana jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej (formularz ERL), jej przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika. Taki wniosek można złożyć w ZUS-ie w dowolnym czasie – zarówno razem z wnioskiem o przyznanie emerytury lub renty, jak i już po przyznaniu świadczenia. Z obu dostępnych legitymacji, czyli z wersji elektronicznej i plastikowej seniorzy mogą korzystać według własnych preferencji lub potrzeb.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
800obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx