R e k l a m a

ZUS: Pierwsze „trzynastki” jeszcze przed Wielkanocą. Ile dostaną emeryci?

R e k l a m a

Pierwsze „trzynastki” trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS przyzna je automatycznie.

ZUS przygotowuje się do wypłaty trzynastych emerytur. Pierwszy termin wypada 1 kwietnia 2024 roku, czyli w świąteczny poniedziałek. To oznacza, że pierwsze „trzynastki” trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Trzynastka przysługuje w wysokości najniższej emerytury. W 2024 roku jest to kwota 1780,96 zł brutto. Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS przyzna je automatycznie.

Komu przysługuje „trzynastka”?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje osobom, które 31 marca br. mają prawo do emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej – w tym renty rodzinnej po inwalidzie wojennym lub wojskowym. Świadczenie przysługuje też tym, którzy mają prawo do rent rodzinnych wypadkowych, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Kiedy wypłata?

Trzynaste emerytury będą wypłacane wraz ze świadczeniem podstawowym, w terminie jego wypłaty. A te następują 1; 6; 10; 15; 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Zasada jest taka, że wypłaty realizowane są odpowiednio wcześniej, tak by do wyznaczonego terminu dotarły one do klientów. Jeśli termin wypłaty świadczeń wypada na dzień wolny od pracy, świadczenie wypłacane jest tak, aby najpóźniej w ostatnim roboczym dniu przed terminem wypłaty środki trafiły do emeryta czy rencisty i to bez względu na to, czy pobiera on świadczenie na konto, czy przekazem pocztowym.

– Tak więc osoby, które świadczenia pobierają – 1; 6 i 20 kwietnia – otrzymają je odpowiednio wcześniej, tzn. najpóźniej 29 marca, 5 kwietnia i 19 kwietnia. Trzynastkę wcześniej otrzymają też osoby, które pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne, których termin wypłaty trzynastki przypada na 1 maja. Z uwagi na to, że jest to dzień wolny od pracy, trzynastka powinna trafić do świadczeniobiorców najpóźniej 30 kwietnia – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS. Jak dodaje, z kwoty świadczenia nie są dokonywane potrącenia i egzekucje.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
800obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx