R e k l a m a

Średnia długość życia wzrasta, nowe emerytury w dół. ZUS przedstawia wyliczenia

R e k l a m a

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowych tablic średniego dalszego trwania życia, ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady nie dotyczą one osób, które już przeszły na emeryturę, nie ma więc potrzeby składania wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia tylko z powodu zmiany tablic.

GUS opublikował nową tablicę trwania życia na podstawie danych o śmiertelności za 2023 r. W ubiegłym roku odnotowano 408 tys. zgonów, czyli o 39 tys. mniej niż w 2022 r., a tyle samo co w ostatnim przedpandemicznym 2019 roku.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Tablica jest ważnym elementem przy wyliczaniu emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Ustalenie wysokości świadczenia opiera się na prostym działaniu matematycznym i polega na podzieleniu kapitału emerytalnego przez przeciętne dalsze trwanie życia. Im większy licznik czyli zgromadzony kapitał oraz mniejszy mianownik (czyli średnie trwanie życia), tym wysokość emerytury będzie wyższa.

– Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ta, która obowiązywała w momencie, gdy ukończył on swój wiek emerytalny – i przyjmuje do obliczeń korzystniejszą z nich – mówi Monika Kiełczyńska z ZUS.

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS, obliczając wysokość nowo przyznawanych emerytur. W porównaniu do zeszłorocznej tablicy GUS, nastąpił wzrost średniego dalszego trwania życia w tym np. o: 12,7 miesiąca dla 30-latków; 9,9 miesiąca dla 60-latków; 8,9 miesiąca dla 65-latków; i 6,1 miesiąca dla 80-latków. Po jej zastosowaniu nowej tablicy emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat, o 4,1 procent niż przy zastosowaniu poprzedniej tabeli.

Dla przykładu: 60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 1892,51 zł, czyli mniejszej o ok. 74 zł (z uwagi na to, że kapitał zostanie podzielony przez 264,2 miesiąca zamiast 254,3 miesiąca). Natomiast 65-latek z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2 284, 15 zł, czyli mniejszej o ok. 96,8 zł (z uwagi na to, że kapitał zostanie podzielony przez218,9 miesięcy, zamiast 210,0 miesięcy).

Nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem potrzeby składania wniosków o przeliczenie emerytury tylko z powodu ogłoszenia nowej tablicy GUS.
Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Jest możliwe na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może on je sobie doliczyć do świadczenia. Jednak najnowsza tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych składek, a nie do całego świadczenia.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,663fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx