R e k l a m a

8 tysięcy opasek życia trafi do seniorów i chorych z województwa łódzkiego

R e k l a m a

Co najmniej 8 tysięcy opasek życia trafi do seniorów i osób chorych z województwa łódzkiego. Urządzenia zapewnią całodobowy monitoring podstawowych funkcji życiowych, a także możliwość wezwania pomocy w nagłych sytuacjach. O projekcie realizowanym przez samorząd Województwa Łódzkiego opowiedział 4 kwietnia br. wicemarszałek Piotr Adamczyk.  

Projekt jest skierowany do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu chorób otępiennych, w tym choroby Alzheimera. To pomoc dla seniorów w wieku powyżej 65. roku życia oraz osób, które mają przynajmniej dwie zdiagnozowane choroby przewlekłe, np. chorobę serca i nerek.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Aby otrzymać opaskę należy posiadać dokument potwierdzający, że dana osoba potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – mówił Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego – Może on być wystawiony przez lekarza prowadzącego na przykład z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, neurologa lub kardiologa.  

Opaski życia umożliwią zdalne monitorowanie podstawowych parametrów życiowych. – Będą kontrolować m.in. lokalizację danej osoby, puls, tętno, temperaturę ciała i saturację. Zapewnią możliwość szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe w przypadku nagłego upadku lub innych symptomów złego stanu zdrowia. Wyposażone są także w przycisk SOS – wymieniał Robert Sobczak, prezes Inwestycji Medycznych dla Łódzkiego. – Niezwykle ważną funkcją jest lokalizacja, co jest szczególnie istotne w kontekście poszukiwań zaginionych.

Seniorzy, którzy nie zmagają się z chorobami otępiennymi, zostaną przeszkoleni z obsługi teleopasek. Nauczą się jak działają urządzenia i jak wezwać pomoc. Opiekunowie osób cierpiących na choroby otępienne również zostaną przeszkoleni. To bardzo ważne wsparcie. Przewidziane są szkolenia dla tysiąca opiekunów z podstawowej opieki nad chorymi i osobami potrzebującymi pomocy na co dzień.

Koszt projektu to 20 mln zł, z czego większość pochodzi z funduszy unijnych. Dostępne analizy i opracowania, na przykład badania przeprowadzone w ramach programu Scottish Telecare Development Programme oraz Jarrold i Yeandle wskazują, że system teleopieki jest doskonałym uzupełnieniem wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Korzystanie z teleopieki wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo i stan psychiczny zarówno dla chorych i seniorów, jak i ich opiekunów.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
800obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx