R e k l a m a

Ponad 800 modeli pojazdów z epoki PRL-u obejrzycie w wieluńskiej miejskiej bibliotece

R e k l a m a

Ponad 800 miniatur samochodów z epoki PRL-u można oglądać od 4 kwietnia 2024 roku w MiGBP w Wieluniu. Zbiory w sumie liczące ok. 1500 modeli pochodzą z kolekcji wielunianina Bartosza Janickiego.

Na ekspozycji prezentowane są kultowe pojazdy czasów PRL-u: samochody osobowe, ciężarowe, wozy strażackie i autobusy. Podziwiając miniatury samochodów, można wrócić wspomnieniami do czasów, kiedy każdy z tych modeli był częstym widokiem na polskich ulicach. Sentymentalna podróż w świat motoryzacji XX wieku w Polsce z pewnością pozostawi w sercach wiele wspomnień i refleksji.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Wśród modeli samochodów osobowych znajdują się pojazdy bloku wschodniego z okresu PRL-u. Można tutaj znaleźć wiele pojazdów polskiej produkcji, jak polonezy czy fiaty, ale też samochody z Niemiec Wschodnich, jak wartburg czy trabant, czechosłowackie skody czy tatry, pojazdy z Rumunii, czy byłej Jugosławii.

W kategorii samochodów ciężarowych spotkamy się z pojazdami, które służyły w Polsce jako pojazdy w pracy i do pracy. Tutaj znajdziemy popularne stary ze Starachowic czy jelcze z Jelczańskich Zakładów Samochodowych oraz ciężarówki bloku wschodniego i zachodnie konstrukcje. Tę cześć ekspozycji uzupełniają wozy strażackie z okresu PRL-u oraz Europy Zachodniej drugiej połowy XX w.

Na wystawie zobaczymy też pojazdy, które służyły do transportu ludzi, pełniły bardzo ważną funkcję w życiu codziennym. Ponieważ samochód był niegdyś dobrem luksusowym i nie każdy mógł sobie pozwolić na własne cztery kółka, poruszać można się było autobusami. Niejednokrotnie pojazdy te były przeładowane i nie było łatwo, gdyż chętnych do jazdy było nierzadko więcej, niż miejsc w autobusie.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,640fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx