R e k l a m a

Zapomniałeś lub zgubiłeś EKUZ? Dostaniesz elektroniczny certyfikat na telefon

R e k l a m a

Jeśli podczas przebywania za granicą okaże się, że nie masz EKUZ, zgubiłeś ją lub jest nieważna, możesz na swoim smartfonie zawnioskować o certyfikat zastępujący EKUZ. Otrzymasz certyfikat i w razie wypadku lub choroby unikniesz słonych kosztów leczenia – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bezpłatnego leczenia w krajach Unii Europejskiej i nie tylko. W I półroczu 2023 r. pacjenci, którzy zachorowali za granicą, a nie mieli EKUZ, ubiegali się w NFZ o zwrot od 11 do 37 tys. PLN za leczenie w Belgii, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii. Wcześniej musieli pieniądze wyłożyć z własnej kieszeni. W łódzkim oddziale NFZ w ubiegłym roku wydano karty EKUZ dla 106 tys. kart mieszkańców regionu.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

EKUZ na IKP

EKUZ można zobaczyć na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Moje konto”. Można tam sprawdzić, do kiedy jest ważny, a jeśli nie ma EKUZ, można:

  • złożyć wniosek o EKUZ,
  • sprawdzić, na jakim etapie procedowania jest złożony wniosek,
  • znaleźć link „Śledź przesyłkę”, by sprawdzić, gdzie znajduje się karta od momentu wysłania jej przez NFZ.

Jeżeli osoba wyrabiająca kartę jest uczniem, studentem lub doktorantem i ma ponad 18 lat, do wniosku o EKUZ powinniśmy dołączyć kopię legitymacji lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.

NOWOŚĆ – EKUZ w aplikacji mojeIKP

Teraz wniosek o EKUZ można złożyć także przez mojeIKP. Trzeba zalogować się do aplikacji i wejść w kategorię „e-zdrowie”, a następnie wybrać „Ubezpieczenie zdrowotne za granicą”, „Wniosek o EKUZ” i wypełnić wniosek, wskazując swój status jako osoby ubezpieczonej. Dołączamy zdjęcie oraz inne skany potrzebnych dokumentów, które poświadczają sytuację prawną (np. skan legitymacji studenta). Możemy załączyć pliki wielkości do 3,5 MB.

System będzie podpowiadał, jakie dokumenty są potrzebne. Jest możliwość załączenia pliku lub zdjęcia z galerii. Podajemy również adres wysyłki EKUZ. Po podpisie profilem zaufanym przekazujemy wniosek do realizacji.

W aplikacji zobaczymy też stan wniosku (w realizacji, zaakceptowany, odrzucony) oraz znajdziemy link „Śledź przesyłkę”, by sprawdzić, gdzie po wysyłce przez NFZ znajduje się karta. Informację o tym, jaki jest prawdopodobny termin otrzymania karty, można zobaczyć na górze ekranu, jeszcze podczas wypełniania wniosku.

Jeśli natomiast karta została już wydana, można zobaczyć, do kiedy jest ważna. EKUZ można odebrać pocztą lub osobiście w oddziale NFZ – w zależności od tego, co zostanie zaznaczone we wniosku.

Certyfikat zastępujący EKUZ w mojeIKP

Wniosek o certyfikat zastępujący EKUZ można złożyć od teraz również przez mojeIKP. Certyfikat, tak jak EKUZ, potwierdza, że pacjent ma prawo do leczenia w czasie wyjazdów do krajów Unii Europejskiej i EFTA. Można go otrzymać osoba ubezpieczona, która jest zagranicą i potrzebuje zaświadczenia o prawie do leczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, a wcześniej:

  • nie zdążyła uzyskać EKUZ przed wyjazdem,
  • straciła EKUZ (na skutek kradzieży, zagubienia lub zniszczenia),
  • zapomniała przed wyjazdem wnioskować o EKUZ.

Certyfikat zastępujący EKUZ może być wydany wstecznie. Jest wydawany na ściśle określony okres, zazwyczaj na czas udzielenia świadczeń. Można go przekazać placówce, która udzieliła pomocy, drogą e-mailową.

Co to jest EKUZ?

Przypomnijmy, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza, że masz prawo do leczenia w czasie wyjazdów za granicę do krajów Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Chodzi o sytuację, gdy nagle ktoś zachoruje lub ma wypadek. Na podstawie EKUZ nie pacjent sfinansuje leczenia planowanego. Prawo do świadczeń zdrowotnych za granicą w nagłych sytuacjach potwierdzi też certyfikat zastępujący EKUZ.

– Prawo do leczenia za granicą przysługuje na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Polak przebywający za granicą je zapłaci – przypomina Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,640fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx