R e k l a m a

„Ile waży słowo”. Debatowali w wieluńskim II LO o zjawisku hejtu i mowy nienawiści

R e k l a m a

Uświadomienie, jakim zagrożeniem jest hejt i mowa nienawiści – to główny cel debaty społecznej pod nazwą „Ile waży słowo”, którą zorganizowano w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Wśród prelegentów pojawili się m.in. przedstawiciele zarządu terenowego w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wieluniu. Gościem specjalnym był Mateusz Walczak, dziennikarz TVN24.

Hejt, cyberprzemoc, mowa nienawiści – często słyszy się o tych zjawiskach. Stąd też potrzeba wspólnych działań, aby uświadamiać młodzież o zagrożeniach płynących z Internetu. Taki cel przyświecał zorganizowanej 10 kwietnia 2024 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Wieluniu debacie społecznej „Ile waży słowo”.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Projekt skierowany do uczniów liceum był doskonałą okazją do edukowania i uwrażliwiania młodych ludzi, aby nie pozostawali bierni i reagowali na wszelkie przejawy hejtu i mowy nienawiści w wirtualnym świecie. Podczas debaty wieluńską komendę policji reprezentował jej szef, podinspektor Grzegorz Kurek. W debacie uczestniczyli też m.in. Renata Tatara – dyrektor II LO w Wieluniu i Daniel Sibiak – dyrektor oddziałów Dziennika Łódzkiego oraz nauczyciel dziennikarstwa w II LO.

– Internet jest nierozerwalną częścią naszego życia. Ze smartfonów czy komputerów korzystają również dzieci i młodzież. Negatywne i agresywne komentarze oraz wrogość ze strony innych, pozornie anonimowych osób, mogą dotknąć na różnych portalach i witrynach niemal każdego – wyjaśnia asp. sztab. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji. – Hejt jest jedną z form cyberprzemocy, która przejawia się agresją i nienawistnymi komentarzami. Może on przybierać różne postacie, od pełnych wulgaryzmów komentarzy, po obraźliwe memy, nagrania, czy też zmodyfikowane zdjęcia. Aby przeciwdziałać temu zjawisku należy przede wszystkim edukować młodych ludzi na temat zagrożeń, aby z jednej strony nie stali się ofiarami, a z drugiej aby nie byli autorami takich negatywnych zachowań.

W debacie wzięli udział przedstawiciele zarządu terenowego w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Policjanci w swoim bloku tematycznym poruszyli aspekty prawne dotyczące hejtu w sieci. Funkcjonariusze przedstawili czym jest hejt, jakie formy może przybierać oraz jak reagować na mowę nienawiści w wirtualnym świecie. Nie zabrakło też informacji o konsekwencjach prawnych, jakie można ponieść za pełne agresji i nienawiści komentarze kierowane w sieci wobec drugiej osoby.

– Policjanci podkreślali również, jak istotne jest to, aby osoba pokrzywdzona nie bała się szukać pomocy i nie obawiała się reakcji sprawców. Z kolei sprawcy takich czynów muszą pamiętać, że w sieci nikt nie pozostaje anonimowy i mogą ponieść konsekwencje prawne – wskazuje asp. sztab. Katarzyna Grela.

Gościem specjalnym debaty był Mateusz Walczak, na co dzień znany z anteny TVN24. W swoim wystąpieniu opowiedział o własnych doświadczeniach związanych z hejtem w Internecie oraz o tym, jak radzić z tym problemem. Kolejnym z prelegentów była Barbara Puchała, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wieluniu, która przedstawiła psychologiczne konsekwencje stosowania hejtu. Wskazała też, jak można sobie radzić z tym problemem i gdzie szukać pomocy w sytuacji, gdy młody człowiek stanie się jego ofiarą.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,640fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx