R e k l a m a

Felgi samochodowe: kluczowy element wpływający na wygląd i funkcjonalność auta

R e k l a m a

Srebrne, czarne, aluminiowe, stalowe, sportowe, klasyczne – felg do samochodu jest naprawdę bardzo dużo, dlatego każdy właściciel auta może postawić na model, który najbardziej odpowiada jego preferencjom. Czy wie on jednak, w jaki sposób dobrać je do pojazdu, co mówią ich oznaczenia oraz jak o nie dbać?

Felgi znajdują się w każdym aucie, a ich obecność nie jest przypadkowa. Pełnią funkcję nie tylko estetyczną, poprawiając wygląd czterech kółek, ale też przenoszą siłę z piasty koła na ogumienia, co ma ogromne znaczenie w prawidłowym działaniu samochodu oraz zapewnieniu komfortu jazdy.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Felgi aluminiowe vs. stalowe

Felgi występują w dwóch wariantach – aluminiowych i stalowych. Te pierwsze cieszą się większą popularnością, ze względu chociażby na walory estetyczne czy różnorodny design. Mówi się również o ich większej odporności na korozję w porównaniu do stalowych odpowiedników czy lepszym chłodzeniu podzespołów układu hamulcowego. Co ważne, felgi aluminiowe 18 i powyżej tego rozmiaru częściej są wykonane właśnie z tego stopu, ponieważ charakteryzują się lepszą trwałością niż ich stalowe odpowiedniki.

„Stalówki” są zazwyczaj tańsze od alufelg, ale również cięższe i mniej wytrzymałe, lecz nadają się dobrze do jazdy zimą. Na które warto postawić? Jeśli zależy Ci na oszczędności, a jednocześnie potrzebujesz obręczy odpornych na trudne warunki drogowe, wybierz wersje stalowe. Jeżeli natomiast chcesz poprawić wygląd i osiągi swojego pojazdu, modele aluminiowe będą zdecydowanie lepszym wyborem.

Jak dobrać felgi do samochodu?

Kiedy już wiemy, na który wariant lepiej postawić, pozostaje jeszcze kwestia doboru do auta. Najprościej sugerować się parametrami takimi samymi, jakimi cechują się aktualnie założone obręcze. W przypadku chęci modyfikacji, warto sięgnąć np. do instrukcji obsługi pojazdu
i upewnić się, jakie odstępstwa od norm dopuszcza producent auta.

Oznaczenia felg, które warto znać przed zakupem

Każdy, kto chce zakupić nowe felgi, powinien zwrócić uwagę na istotne oznaczenia, dzięki którym te wybrane, na pewno będą odpowiednie do posiadanego auta. Warto w szczególności sprawdzić: szerokość, średnicę i ET. Liczą się także rozstaw śrub oraz średnica otworu centralnego. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej na temat wymienionych parametrów oraz przeczytać o typach profilu przekroju obręczy czy profilach kołnierza.

Jak dbać o felgi?

Regularne czyszczenie, zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi to dwie najważniejsze czynności, jakie należy wykonywać przy felgach aluminiowych i stalowych. Na stronie https://autokatalog.pl/blog/2023/felgi-stalowe-felgi-aluminiowe-pielegnacja można przeczytać również o pomalowaniu obręczy. Na ten zabieg renowacji właściciele „stalówek” decydują się często po usunięciu pordzewiałych fragmentów, zaś w przypadku alufelg po wypełnieniu ubytków, np. rys.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,639fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx