R e k l a m a

Akcja Żonkile w Wieluniu. Uczcili 81. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

R e k l a m a

W Wieluniu uczczono 81. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Uroczystości zorganizowano przed obeliskiem w miejscu dawnej synagogi, ale nie tylko.

– Wspominamy bojowniczki i bojowników Powstania oraz grupę ok. 50 tys. cywilów zamkniętych w murach znacznie już zmniejszonego przez Niemców getta. Wspominaliśmy też naszych żydowskich mieszkańców zamordowanych w getcie w Wieluniu oraz obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem – czytamy na profilu Szlakiem wieluńskich Żydów w mediach społecznościowych.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W wydarzeniu wzięli udział m.in. lokalni samorządowcy – burmistrz Paweł Okrasa i wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba, przedstawiciele placówek edukacyjnych oraz młodzież z II LO w Wieluniu i ZS nr 3 w Wieluniu.

W obchody rocznicowe włączyła się też Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu. Placówka gościła uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu.

fot. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu

– Z tej okazji odbyły się zajęcia edukacyjne, podczas których obejrzeliśmy film na podstawie opowiadania „Było-nie ma-jest” autorstwa Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Ta poruszająca animacja przedstawia trudny i ważny temat radzenia sobie ze stratą i przeżywania. Wraz z bohaterką Krysią odbyliśmy podróż przez miejsca i czasy, które były, a których już nie ma, ale których pamięć pragniemy zachować – informuje MiGBP w Wieluniu.

Lekcja wywołała różnorodne emocje wśród uczestników, co pokazuje, jak istotne jest kontynuowanie dialogu na temat historii i wspólnej pamięci. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek z okazji Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,639fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx