R e k l a m a

Oszuści polują na poszukiwaczy okazji. Kupujesz samochód? Uważaj!

R e k l a m a

Przestępcy wymyślają kolejne sposoby na zdobycie pieniędzy od niczego nieświadomych ofiar. Przez chęć szybkiego kupna atrakcyjnego samochodu możesz stracić oszczędności – ostrzega Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

W dzisiejszych czasach wielu z nas większości zakupów dokonuje przez Internet. Kupujemy produkty codziennego użytku, ale również szukamy wymarzonego pojazdu. Warto pamiętać o zachowaniu czujności, bo nieuwaga może kosztować nas utratę wszystkich oszczędności z rachunku bankowego. Na szczęście wystarczy świadomość zagrożenia, by nie wpaść w sidła zastawione przez przestępców.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Jednym z oszustw, gdy mowa o sprzedaży pojazdu na portalu aukcyjnym, jest metoda „na zaliczkę”. Najpierw pojawia się wspaniała „okazja” na portalu sprzedażowym. Pojazd jest w rewelacyjnym stanie, a jego cena jest niezwykle kusząca. Gdy kontaktujemy się ze sprzedawcą słyszymy, że auto nie ma żadnych wad, jednak jest wielu chętnych, a ty wiesz, że ogłoszenie nie będzie długo „wisieć” – opisuje podkom. Adam Dembiński z KWP w Łodzi. – Sprzedający prosi o przelanie zaliczki, jako forma rezerwacji. Gdy wpłacisz zaliczkę najczęściej kontakt się urywa, a ty jesteś jednym z wielu, którzy dali się nabrać na „super ofertę” oszustów.

Kolejną metodą przestępców jest oferta sprzedaży pojazdu „pod dom”. – Na portalu aukcyjnym pojawia się bardzo atrakcyjny pojazd. Zwykle w ogłoszeniu nie ma numeru telefonu, ale możemy kontaktować się ze sprzedawcą za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Po wysłaniu pytania w odpowiedzi dowiadujemy się, że auta nie ma w Polsce, ale w każdej chwili może być sprowadzone „pod dom” – wyjaśnia proceder podkom. Dembiński. – Wpłacamy zaliczkę, na przykład tysiąc euro, jednak często oferta obejmuje konieczność wpłaty całej sumy. Ta jednak pozostanie w depozycie, dopóki nie potwierdzimy, że samochód jest w porządku. Jak łatwo się domyślić, żadnego auta nie ma, a my jak i wielu innych zostaliśmy oszukani.

Co zrobić, aby nie wpaść w sidła oszustów?

  • nigdy nie kupujmy pojazdu od prywatnej osoby, jeżeli nie możemy go zobaczyć przed wpłaceniem pieniędzy;
  • uważajmy zwłaszcza na oferty, które mogą zawierać błędy językowe, ponieważ to może wskazywać, że do tworzenia treści ogłoszenia wykorzystano translatory;
  • jeżeli sprzedawca nie chce nawiązać kontaktu telefonicznego, to powinno wzmóc naszą czujność;
  • jeśli kupujemy drogi sprzęt wybierzmy opcję płatności „za pobraniem”;
  • sprawdźmy opinie o sprzedawcy w kilku źródłach, np. na forach internetowych;
  • uwaga na szczególne „okazje” i „promocje”, jeśli cena jakiegoś towaru jest nieproporcjonalna do jego rzeczywistej wartości, zrezygnuj z wykonania transakcji;
  • sprawdź, czy firma podana w ogłoszeniu istnieje, czy jest zarejestrowana;
  • jeśli nie jesteśmy pewni lub coś budzi naszą wątpliwość, zrezygnujmy z wykonania transakcji;
  • nigdy nie wprowadzaj danych na stronie, do której przekierowała Cię osoba trzecia;
  • nie wolno udostępniać swoich danych osobowych osobom, których nie znamy.
R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,639fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx