R e k l a m a

Emerycie, rencisto – wkrótce otrzymasz ważny list z ZUS-u. Wysyłka już się zaczęła

R e k l a m a

ZUS rozpoczął wysyłkę ponad 8 milionów listów do świadczeniobiorców. W najbliższych dniach i tygodniach emeryci i renciści znajdą w swojej skrzynce pocztowej decyzję o przyznaniu tzw. trzynastki, a także decyzję waloryzacyjną. Akcja zakończy się w drugiej połowie maja.

W marcu tego roku zwaloryzowane zostały wszystkie świadczenia długoterminowe, do których prawo do wypłaty przysługiwało na 29 lutego 2024 r. Świadczenia wzrosły o 12,12  procent. Chodzi m.in. o emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, renty socjalne, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, jak np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Każdy uprawniony otrzymał już trzynastą emeryturę. Trzynastka w tym roku wyniosła 1780,96 zł brutto. Świadczenie było przyznawane „z urzędu”, bez konieczności składania wniosku – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS. – W województwie łódzkim ZUS wypłacił dodatkowe świadczenie w kwocie wynoszącej łącznie 1,073 mld zł, otrzymało je ponad 603 tys. osób. W kraju w ramach trzynastek wypłacono ponad 15 mld zł, a trzynastkę otrzymało ponad 8 mln uprawnionych.

Podobnie jak w ubiegłym roku, emeryci i renciści w jednej kopercie otrzymają dwie ważne decyzje z ZUS-u. Będzie to decyzja o przyznaniu trzynastki oraz decyzja waloryzacyjna, z której dowiedzą się, o jaką kwotę ZUS zwiększył im od marca emeryturę lub rentę. W decyzji będzie wyszczególniona kwota pobranej składki oraz zaliczki na podatek dochodowy, a także kwota emerytury „na rękę”.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,640fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx