R e k l a m a

ZUS: Sam możesz sprawdzić, czy zostałeś zgłoszony do ubezpieczeń

R e k l a m a

Pracodawca powinien zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od nawiązania stosunku pracy. Jeśli pracownik ma wątpliwości czy pracodawca dokonał zgłoszenia, sam może to sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Pracownicy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom społecznym, takim jak ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe, a także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Brak zgłoszenia do ubezpieczeń może skutkować brakiem prawa do świadczeń np. w razie wypadku przy pracy, choroby czy urodzenia dziecka. Brak zgłoszenia do ubezpieczeń wpływa też negatywnie na wysokość przyszłych świadczeń długoterminowych, takich jak emerytura czy renta.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak sprawdzić, czy zostałeś zgłoszony do ubezpieczeń?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń jest zalogowanie się na swój indywidualny profil na platformie PUE ZUS. Po zalogowaniu pojawia nam się okno z menu podręcznym, podzielonym tematycznie na zakładki. W profilu ubezpieczonego w zakładce „Ubezpieczenia i płatnicy” osoba ubezpieczona może sprawdzić, czy płatnik składek zgłosił ją do ubezpieczeń. Z kolei iinformacje na temat aktualnej przynależności ubezpieczonego do NFZ oraz danych o członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego znajdują się w zakładce „Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym”.

– Informacje o tym, czy zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczenia otrzymamy także na stanowiskach obsługi klientów w ZUS albo w czasie e-wizyty lub połączenia telefonicznego z Centrum Komunikacji z Klientem, po stosownym uwierzytelnieniu. Nie dowiemy się jednak ani ze swojego profilu na PUE ani od pracownika ZUS, czy pracodawca odprowadza za nas składki, ponieważ te dane pochodzą z konta płatnika składek, podlegają ochronie i mogą być ujawniane tylko podmiotom wskazanym w ustawie tj. np. prokuratura, policja itp – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że w przypadku pracownika znaczenie mają tzw. składki należne, czyli te, które płatnik powinien opłacić zgodnie ze zgłoszeniem i comiesięcznym rozliczeniem. Jeżeli składki zostaną wykazane w dokumentacji, ale nie zostaną opłacone, nie maja one wpływu na wysokość emerytury z ZUS-u. Problem może jednak dotyczyć składek, które powinny być przekazane do OFE, bo ta część emerytury będzie uzależniona od faktycznie wpłaconych składek.

Co zrobić, gdy pracodawca nie zgłosił nas do ubezpieczeń?

– Jeśli okaże się, że pracodawca nie zgłosił nas do ubezpieczeń albo widzimy jakieś inne rozbieżności – w pierwszej kolejności powinniśmy o tym porozmawiać z samym pracodawcą. Jeśli to nie pomoże, można skonsultować się w tej sprawie z ZUS-em lub poprosić o pomoc Państwową Inspekcję Pracy – radzi Monika Kiełczyńska.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,671fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx