R e k l a m a

Powiat wieruszowski: Chciał zarobić, a stracił prawie 40 tys. zł. Oszustwo przez Internet

R e k l a m a

O tym, jak niebezpieczne jest otwieranie nadesłanych linków przekonała się już niejedna osoba. Oszuści kontaktują się z ofiarami poprzez media społecznościowe i oferują bardzo zyskowną inwestycję. Przynętę połknął jeden z mieszkańców powiatu wieruszowskiego.

Sprawcy wystawiają ogłoszenia na portalach społecznościowych, kusząc przy tym możliwością szybkiego zysku. Oszuści manipulują swoimi ofiarami tak, aby myślały, że będą inwestować swoje oszczędności. Następnie z pokrzywdzonym kontaktuje się przedstawiciel jakiejś „firmy”, oferując inwestycję. Dzwoniący namawia pokrzywdzonego do kliknięcia w nadesłany link, np. służący do zainstalowania zdalnego pulpitu. Za jej pomocą oszust może wykonywać operacje na komputerze pokrzywdzonego, np. zaciągać błyskawiczne pożyczki, wykonywać nieautoryzowane transakcje lub „wyprowadzać” zgromadzone oszczędności.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

22 maja 2024 roku do wieruszowskich policjantów zgłosił 69-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, który chciał zainwestować pieniądze. Mężczyzna przekazał stróżom prawa, że przeglądając ogłoszenia na portalu społecznościowym zobaczył możliwość inwestycji związaną z obrotem gazem. Od razu po otwarciu ikony ogłoszenia ze zgłaszającym skontaktował się telefonicznie mężczyzna, który przedstawił mu atrakcyjną ofertę inwestycji.

– Na początku zgłaszający podał kod blik na kwotę 1000 złotych, by móc uczestniczyć w tym projekcie. Następnego dnia skontaktował się z nim przedstawiciel tej firmy informując, że będzie prowadzone szkolenie pod wysyłanym do niego linkiem. Pokrzywdzony, kierowany przez oszustów, co ma robić otworzył link zarówno w telefonie jak i laptopie. W międzyczasie odbierał telefony od kilku osób, którzy przedstawiali symulację jego rzekomych zysków – opisuje asp. Piotr Siemicki z wieruszowskiej policji. – Mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, gdy sprawdzając stan swojego konta zauważył dwa przelewy na nieznane konta bankowe. 69-latek zablokował dostęp do swojego rachunku bankowego i zgłosił sprawę na policję. Z jego konta zniknęło blisko 40 000 złotych.

– Apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek. Wyjątkowo atrakcyjna oferta inwestycyjna, oferowana na rożnych portalach społecznościowych, najczęściej jest oszustwem – wskazuje asp. Siemicki.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
biskup
22 dni temu

łoś!!!!!!!!!!!!!!!

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,671fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx