R e k l a m a

Region: Za nami akcja „Trenuj z wojskiem”. Wzięło w niej udział 131 osób

R e k l a m a

Na terenie 91 Batalionu Lekkiej Piechoty zorganizowano ogólnowojskowe szkolenie dla każdego chętnego w ramach akcji „Trenuj z wojskiem”. 131 uczestników przeszło przez 11 punktów szkoleniowych.

W planie zajęć był m.in. punkt OPBMR (ochrona przed bronią masowego rażenia), gdzie uczestnicy mogli między innymi trenować zakładanie masek przeciwgazowych oraz zakładanie FOO – czyli stroju przeznaczonego do ochrony żołnierza przed skażeniami chemicznymi, biologicznymi i promieniotwórczymi. Kolejnym miejscem był punkt dotyczący budowy i eksploatacji broni MSBS Grot, która jest na wyposażeniu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Po zapoznaniu się z funkcjami karabinka szkolący się mogli ćwiczyć postawy strzeleckie i opanować pracę manualną na broni.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Następnym punktem było wychowanie fizyczne, gdzie uczestnicy poznali podstawy ochrony przed napaścią i walki wręcz. Później mogli odpocząć w lesie podczas zajęć z podstaw survivalu, czyli SERE. Uczestnicy zapoznali się z wyposażeniem niezbędnym do przetrwania w lesie oraz poznali sposoby, jak zbudować schronienie i rozpalić ogień. Poznawali też, jak żołnierze poruszają się w lesie sekcjami i jak się w nim orientują. Poznali zasady posługiwania się mapą, kompasem, wyznaczania azymutów i innych pojęć z topografii.

Nie mogło zabraknąć również punktu medycznego, gdzie chętni zostali zapoznani z podstawami z zakresu medycyny pola walki: zakładania opaski uciskowej czy ewakuacji rannego z pola walki różnymi sposobami. Wielką atrakcją dla uczestników była możliwość rzutu granatem treningowym, po wcześniejszym poznaniu jego zasady działania i budowy. Ostatnim punktem był pokaz sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu kompanii lekkiej piechoty 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Zajęcia te udowodniły, że spędzanie wolnego czasu na jednostce wojskowej może przynieść wiele korzyści. Poza zdobyciem nowych umiejętności, uczestnicy mieli również okazję nawiązać nowe znajomości, zyskać szacunek dla pracy żołnierzy i zrozumieć znaczenie obronności kraju. Na zakończenie dnia każdy z uczestników otrzymał imienny certyfikat, a wspólny posiłek złożony z żołnierskiej grochówki i kiełbasy był doskonałą okazją do wymiany wrażeń i refleksji na temat przeżytych doświadczeń – mówi Joanna Pilas z 9ŁBOT.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,672fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx