Na terenie 91 Batalionu Lekkiej Piechoty zorganizowano ogólnowojskowe szkolenie dla każdego chętnego w ramach akcji „Trenuj z wojskiem”. 131 uczestników przeszło przez 11 punktów szkoleniowych.
W planie zajęć był m.in. punkt OPBMR (ochrona przed bronią masowego rażenia), gdzie uczestnicy mogli między innymi trenować zakładanie masek przeciwgazowych oraz zakładanie FOO – czyli stroju przeznaczonego do ochrony żołnierza przed skażeniami chemicznymi, biologicznymi i promieniotwórczymi. Kolejnym miejscem był punkt dotyczący budowy i eksploatacji broni MSBS Grot, która jest na wyposażeniu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Po zapoznaniu się z funkcjami karabinka szkolący się mogli ćwiczyć postawy strzeleckie i opanować pracę manualną na broni.
Następnym punktem było wychowanie fizyczne, gdzie uczestnicy poznali podstawy ochrony przed napaścią i walki wręcz. Później mogli odpocząć w lesie podczas zajęć z podstaw survivalu, czyli SERE. Uczestnicy zapoznali się z wyposażeniem niezbędnym do przetrwania w lesie oraz poznali sposoby, jak zbudować schronienie i rozpalić ogień. Poznawali też, jak żołnierze poruszają się w lesie sekcjami i jak się w nim orientują. Poznali zasady posługiwania się mapą, kompasem, wyznaczania azymutów i innych pojęć z topografii.
Nie mogło zabraknąć również punktu medycznego, gdzie chętni zostali zapoznani z podstawami z zakresu medycyny pola walki: zakładania opaski uciskowej czy ewakuacji rannego z pola walki różnymi sposobami. Wielką atrakcją dla uczestników była możliwość rzutu granatem treningowym, po wcześniejszym poznaniu jego zasady działania i budowy. Ostatnim punktem był pokaz sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu kompanii lekkiej piechoty 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Zajęcia te udowodniły, że spędzanie wolnego czasu na jednostce wojskowej może przynieść wiele korzyści. Poza zdobyciem nowych umiejętności, uczestnicy mieli również okazję nawiązać nowe znajomości, zyskać szacunek dla pracy żołnierzy i zrozumieć znaczenie obronności kraju. Na zakończenie dnia każdy z uczestników otrzymał imienny certyfikat, a wspólny posiłek złożony z żołnierskiej grochówki i kiełbasy był doskonałą okazją do wymiany wrażeń i refleksji na temat przeżytych doświadczeń – mówi Joanna Pilas z 9ŁBOT.