R e k l a m a

Party-protest w Wieluniu. Uczestnicy manifestowali przy muzyce [ZDJĘCIA, FILMY]

R e k l a m a

Dziś wieczorem u zbiegu ulic Śląskiej i Ewangelickiej w Wieluniu mieszkańcy regionu protestowali w nietypowy sposób, bo w tanecznych rytmach. Manifestacja odbywała się pod hasłem „Mężczyźni murem za kobietami”.

W ostatnich dniach praktycznie codziennie informujemy o manifestacjach organizowanych w Wieluniu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Tym razem organizatorem wydarzenia był Mikołaj Mielczarek, a jako miejsce wybrano skwer przy skrzyżowaniu ulic Śląskiej i Ewangelickiej.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Ostatnie protesty pokazały, że jest w Wieluniu siła i energia, aby powiedzieć „stop”. Bierzmy sprawy w swoje ręce, nie liczmy na nikogo innego. Picie herbaty jest okej, ale nie teraz, nie w tym momencie. Teraz trzeba wyjść i nazywać rzeczy po imieniu – apelował Mikołaj Mielczarek.

Ostre wypowiedzi uczestników protestu

Podczas wydarzenia nie zabrakło płomiennych przemówień dotyczących aktualnej sytuacji w kraju, a także w naszym regionie.

– Polki i Polacy mają dość! Mają dość obecnej władzy. Mają dość cynizmu i obłudy – twierdził Mikołaj Obalski, który podczas manifestacji parokrotnie przemawiał do zgromadzonych.

– Siła jest w nas – obywatelach i obywatelkach. Dlatego tu jestem, bo jestem z Polkami i Polakami. Mówię stop partii rządzącej, która od lat wyklucza grupy społeczne. Niedawno były to osoby niepełnosprawne, osoby LGBT+. Teraz są to kobiety. Czas skończyć teatr marionetek, czas zabrać się do roboty, panie Kaczyński i spółka – ostro zaatakował rządzących Mikołaj Obalski.

Kolejny z obecnych na proteście, Łukasz Lewandowski, domagał się refleksji do członków rad miasta i powiatu.

– Apeluję o to, żeby przewodniczący Rady Miejskiej i Rady Powiatu zreflektowali się, co robią centralne władze Prawa i Sprawiedliwości oraz żeby koalicjanci PiS w obu radach zerwali tę koalicję, bo inaczej mieszkańcy im tego nie wybaczą – mówił Łukasz Lewandowski. I dodał, że w przypadku gdy koalicja nie zostanie zerwana, będzie chciał doprowadzić do lokalnego referendum.

– Apeluję o powołanie komitetu referendalnego, aby zbierać podpisy pod organizacją referendum lokalnego w sprawie odwołania Rady Miejskiej i Rady Powiatu. To jest moim zdaniem jedyny sposób na to, żeby obalić PiS w powiecie wieluńskim i w gminie Wieluń – zaapelował Łukasz Lewandowski.

Paweł Rychlik: za protestami stoi opozycja

Również druga strona sporu nie pozostaje bierna. Poseł Prawa i Sprawiedliwości z Wielunia Paweł Rychlik powiedział dzisiaj w Radiu Łódź Nad Wartą, że protesty są inspirowane przez opozycję i nie można było ich przewidzieć.

– Opozycja jest nieprzewidywalna. Zrobi wszystko, by zdestabilizować sytuację w kraju i wrócić do władzy – mówił poseł Paweł Rychlik w wywiadzie z dziennikarzem Radia Łódź Nad Wartą.

Manifestacje trwają od kilku dni

Przypomnijmy, że to kolejny z protestów organizowanych w Wieluniu po kontrowersyjnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego. O poprzednich pisaliśmy w oddzielnych artykułach:

Setki osób protestowały w Wieluniu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego [ZDJĘCIA] (25 października 2020r.)

Strajk Kobiet nie odpuszcza. Blokada ronda w Wieluniu [ZDJĘCIA, FILM] (26 października 2020r.)

Za nami kolejny dzień z utrudnieniami w ruchu z powodu protestów [ZDJĘCIA, FILMY] (28 października 2020r.)

Fragmenty protestu transmitowaliśmy na żywo na naszej stronie na Facebooku:

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,671fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx