Rozstrzygnięto konkurs rzeźbiarski „Wieluńskie Boże Narodzenie”, poświęcony rzeźbie o charakterze ludowej tematycznie nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia. W konkursie udział wzięło 12 osób, które dostarczyły 42 prace.
Do konkursu zaproszono zarówno działających rzeźbiarzy, jak również osoby podejmujące próby rzeźbienia z terenu ziemi wieluńskiej. Przypomnijmy, że zdjęcia rzeźb bożonarodzeniowych można znaleźć na wystawie na placu Legionów, o czym informowaliśmy w naszym serwisie.
– Ze względu na obecną sytuację, uroczyste wręczenie nagród i spotkanie z rzeźbiarzami zaplanowaliśmy na styczeń 2021 – mówi Magdalena Kopańska z Muzeum Ziemi Wieluńskiej. I dodaje, że w konkursie wzięło udział 12 rzeźbiarzy, a wśród nich, co warto podkreślić, jedna osoba, która po raz pierwszy uczestniczyła w tego rodzaju rywalizacji
Ze wszystkimi pracami zapoznało się jury, które dokonało oceny poszczególnych realizacji przez pryzmat kryteriów etnograficznych, historycznych i plastycznych. Wszystkie prace spełniały regulamin konkursu. Jak mówią jurorzy, przedstawione dzieła prezentowały zróżnicowany poziom. Wspomniane wyżej kryteria pozwoliły nagrodzić następujące prace:
I nagroda
1. Kołaczek Grzegorz
2. Spodzieja Zdzisław
II nagroda
1. Chałubiec Henryk
2. Czyż Andrzej
3. Kołaczek Andrzej
4. Pacak Janusz
5. Zabłocki Wacław
III nagroda
1. Fiedor Józef
2. Mikołajczyk Maria
3. Zabłocka Anna
Wyróżnienie
1. Zabłocki Łukasz
Nagroda specjalna „zestaw dłut” – nagroda Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy:
Skonieczka Janina
Jak czytamy w komunikacie jury, rzeźby w przewadze nawiązują do tradycyjnych treści i cech formalnych dawnej sztuki figuralnej, zwanej ludową. Sposób realizacji analizowanych dzieł uwidacznia twórcze i warsztatowe możliwości poszczególnych uczestników konkursu.
Jurorzy gratulują wszystkim artystom i laureatom. Komisja dziękuje też sponsorom i organizatorom przedsięwzięcia, dzięki któremu kolejny raz zmobilizowano twórców interesującego nas obszaru, co pozwoliło na przygotowania oryginalnej ekspozycji muzealnej. Realizacja kolejnego konkursu rzeźbiarskiego zaktywizowała też kolejną osobę z terenu ziemi wieluńskiej do podjęcia pracy rzeźbiarskiej.
Dodajmy, że przewodniczącym jury był Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Poza nim w gronie jurorów zasiedli: dr Jarosław Eichstaedt, mgr Magdalena Kopańska oraz mgr Tomasz Spychała.