R e k l a m a

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w naszym regionie. Kto i na co dostanie środki?

R e k l a m a

Ponad 292 mln złotych rozdysponowano pomiędzy samorządy województwa łódzkiego w ramach części wnioskowej Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Sporo środków z tej puli trafi do samorządów w naszym regionie.

Jak już informowaliśmy, wnioskowanych pieniędzy na przebudowę basenu i targowiska nie dostanie Gmina Wieluń. Przychylniejszym okiem komisja spojrzała na wnioski złożone przez Starostwo Powiatowe w Wieluniu oraz okoliczne gminy.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
5,5 miliona złotych dla Starostwa Powiatowego w Wieluniu z przeznaczeniem na inwestycje w szpital

To właśnie do Powiatu Wieluńskiego ma trafić aż 5,5 miliona złotych z rządowego funduszu. Środki zostały przyznane na trzy zadania związane z wieluńskim szpitalem, których łączna szacunkowa wartość wynosi aż 15 milionów. Są to:

 • Przebudowa i rozbudowa pomieszczeń wysokiego parteru głównego budynku szpitala z przeznaczeniem na pomieszczenia SOR i wydzieleniem miejsca na potrzeby nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Projekt przewiduje zakup aparatury i sprzętu. Łączny koszt: 5 mln zł, dofinansowanie: 1,5 mln zł.
 • Utworzenie w szpitalu oddziału kardiologii z pracownią angiografii i hemodynamiki. Oddział zostanie utworzony na bazie obecnie istniejącego oddziału internistycznego o profilu kardiologicznym.
  Łączny koszt: 5 mln zł, dofinansowanie: 2 mln zł.
 • Przebudowa oddziału położniczo-ginekologicznego z blokiem porodowym wraz z oddziałem połogowym i oddziałem neonatologicznym. W ramach inwestycji zostanie utworzony nowoczesny blok porodowy wraz z nową salą cięć cesarskich.
  Łączny koszt: 5 mln zł, dofinansowanie: 2 mln zł.
Sporo pieniędzy też dla gmin z naszego regionu

Gdy nadarzyła się okazja pozyskania rządowych środków, samorządy z okolicznych gmin nie zasypiały gruszek w popiele. Do sześciu gmin powiatu wieluńskiego ma trafić łącznie ponad 5 milionów złotych.

 • Gmina Czarnożyły otrzyma okrągły milion złotych na budowę kanalizacji sanitarnej i przepompowni ścieków w miejscowościach Gromadzice i Stawek (wartość zadania: ponad 3,3 mln zł).
 • Gmina Mokrsko dostanie prawie 260 tys. zł na przebudowę drogi prowadzącej do cmentarza w Mokrsku (wartość zadania to ponad milion złotych) oraz ponad 340 tys. zł na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Mokrsko Korea (wartość zadania: ponad 1,6 mln zł).
 • Gmina Osjaków też dostanie milion złotych na termomodernizację dwóch budynków komunalnych: w Osjakowie przy ul. Wieluńskiej 11 i w Drobnicach nr 51 (wartość zadania: ponad 2,5 mln zł).
 • Gmina Ostrówek może pochwalić się dotacją na kwotę 1,8 mln złotych na budowę sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami w miejscowości Skrzynno, Rudlice – Etap I (wartość zadania to ponad 1,82 mln złotych).
 • Gmina Pątnów dostanie 500 tys. zł na termomodernizację trzech budynków użyteczności publicznej: w Grębieniu, Popowicach i Załęczu Wielkim (wartość zadania: ponad 900 tys. zł).
 • Gmina Wierzchlas otrzyma 700 tys. zł na zadanie związane z siecią wodociągową – przebudowę stacji wodociągowej w Wierzchlesie oraz wyposażenie stacji wodociągowych w agregaty prądotwórcze (wartość zadania: ponad 2,7 mln zł).
Za nami dwa etapy, przed nami jeszcze jeden

Przypomnijmy, że to już kolejny etap rządowego funduszu. Podczas letniej odsłony programu środki przydzielano jednostkom samorządu terytorialnego algorytmicznie. Wówczas wszystkie gminy i powiaty w Polsce otrzymały adekwatne rządowe wsparcie. Z kolei w ramach obecnej odsłony funduszu samorządy mogły wnioskować o środki na konkretne zadania. Nabór tych wniosków trwał do 30 września 2020 roku.

źródło: KPRM

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, podczas oceny wniosków brano pod uwagę m.in. kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym. Ważną rolę odgrywała też liczba osób, które mają skorzystać z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, a także szacowany koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

To nie koniec rządowego projektu. Wkrótce ma rozpocząć się drugi nabór wniosków w części konkursowej. Tym razem jednak łączna kwota do rozdysponowania ma być mniejsza niż w pierwszym naborze.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,643fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx